لاهه، به عنوان سومین شهر بزرگ کشور هلند شناخته می شود و یکی از القاب اصلی آن “پایتخت حقوقی جهان” است؛ چرا که در این شهر تعدادی از موسسه های سازمان ملل متحد احداث شده اند. جالب است بدانید نام اصلی این شهر لاهه نبوده و چیز دیگری است؛ بنابراین اگر با نام هایی مشابه Den Haag یا The Hague رو به رو شدید، متعجب نشوید. لاهه یک واژه ی فرانسوی است و این نام هنگامی روی این شهر گذاشته شده است که در اشغال فرانسوی ها بوده است.
جاذبه های گردشگری لاهه مانند دیگر شهرهای کشور هلند بسیار جذاب و متنوع بوده و همین جذابیت آنها، هر گردشگری را وادار می کند تا برای بازدید از آنها به شهر لاهه سفر کند. از معروف ترین این جاذبه ها میتوان به تالار شوالیه ها اشاره داشت که از قرن سیزدهم هجری در این شهر به جا مانده و بازدید کننده های بسیار زیادی دارد. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری لاهه، در ادامه این مطلب از هلدینگ هلی ویزا با ما همراه باشید تا بتوانید یک سفر به یاد ماندنی به این شهر را برای خود و عزیزان تان برنامه ریزی کنید.

آشنایی با شهر لاهه

لاهه، یکی از پر جمعیت ترین شهرهای کشور هلند به حساب می آید و مکان های دیدنی زیادی دارد. یک مثال از این مکان های دیدنی، رستوران ها و کافی شاپ های شهر لاهه هستند. شما در این رستوران ها می توانید انواعی از غذا های سنتی و مدرن کشور هلند مانند شاه ماهی هلندی، بیتر بالن، سوسیس دودی و… را میل کنید و طعم خاص آنها را بچشید. تفریح دیگری که در شهر لاهه نمیتوان به راحتی آن را نادیده گرفت، دوچرخه سواری است. دوچرخه سواری در خیابان های شهر لاهه بسیار جذاب است و روح شما را تازه می کند. در ادامه این مطلب می توانید شاهد دیدنی ترین جاذبه های گردشگری لاهه باشید و با آگاهی از آنها، برنامه یک سفر هیجان انگیز را برای خود و عزیزانتان بچینید.

کاخ صلح

کاخ صلح، یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری لاهه به شمار می آید و سبک معماری آن ترکیبی از طراحی های نئوکلاسیک و گوتیک است. شما در این کاخ می توانید دیوان بین المللی عدالت و آکادمی حقوق بین الملل را مشاهده کنید و کمی از شیوه کارکرد آنها، اطلاعات به دست بیاورید. همچنین در کاخ صلح یک کتابخانه وجود دارد که نام آن کتابخانه حقوق بین الملل است و موضوعات کتاب های آن، همگی مربوط به ژانرهای حقوقی می شوند.
دکوراسیون بیرونی این کاخ با استفاده از آجرهای قرمز رنگ ساخته شده است و شما در جای جای آن، می توانید یک نشانی از کشورهای مختلف مشاهده کنید. به عنوان مثال سنگ های مرمر این کاخ ایتالیایی هستند، نرده های آهنی آن برزیلی بوده و قسمت های چوبی آن مربوط به کشور هایی نظیر برزیل و آمریکا می باشند. پیشنهاد می کنیم برای بازدید از این کاخ، با یک تور گردشگری هماهنگ شوید تا به راحتی بتوانید از قسمت های مختلف آن بازدید کنید.

تالار شوالیه ها

تالار شوالیه ها یا ریدرزال، در میان جاذبه های گردشگری لاهه یک شاهکار هنری است! شرط می بندیم در لحظات اولی که به این ساختمان نگاه می کنید، حتما به یاد انیمیشن های شوالیه ای خواهید افتاد! این ساختمان زیبا در انتهای حیاط مرکزی بینهوف قرار دارد و زمان احداث آن به قرن 13 باز می گردد. این تالار مساحت بسیار زیادی دارد و الگوی طراحی آن گوتیک است. قسمت جذاب این ساختمان، پنجره های آن هستند که شیشه های آنها تماما رنگی هستند و هنگام نورپردازی ها بازتاب زیبایی را در آب ایجاد می کنند.
این تالار در زمان های قدیم اقامتگاه ضیافتی نجیب زادگان کشور هلند بوده است و شما با مشاهده آن می توانید تا حدودی از سبک زندگی مردمان آن روزگار آگاه شوید‌. شکل این تالار از نمای بیرونی مانند یک کشتی برعکس است و سقف آن از جنس چوب است. جالب است بدانید تالار شوالیه ها، تا به حال به عنوان بیمارستان، بازار، سالن تمرین و حتی گردشگاه هم نیز استفاده شده است اما چند سالی می شود که فقط در آن امور دولتی اجرا می شوند. در محیط این تالار شما می توانید نقاشی های زیادی از دولتمردان هلند به ویژه شاه ویلیام دوم را مشاهده کنید و با تاریخچه کشور هلند آشنایی پیدا کنید.

پارک مادورودام لاهه

پارک مادورودام، یک پارک مینیاتوری است و از جاذبه های گردشگری لاهه به حساب می آید. این پارک فاصله اندکی تا مرکز شهر لاهه دارد و هر طور که حساب کنید، ارزش دارد تا به آن سری زده و از تفریحات آن استفاده کرد. مسئله ای که در وهله اول باعث جذابیت این پارک می شود، فضای آن است؛ زیرا در تصور همه ما پارک ها یک محیط باز و سرسبز هستند اما پارک لاهه بیشتر به شکل یک ساختمان با انواعی از تجربه های تازه است. در این پارک شما می توانید انواعی از ساختمان های معروف هلندی را در نسخه کوچک و مینیاتوری تماشا کرده و از آنها عکس بیندازید. پیشنهاد می کنیم بعد از رفتن به این پارک متفاوت، تجربه تولید کفش چوبی در کارخانه آن و بازدید از بازار پنیر را از دست ندهید.

مکزه موزیون

از هیجان انگیز ترین جاذبه های گردشگری لاهه، میتوان موزیون را نام برد. همان گونه که از نام این جاذبه مشخص است، موزیون شامل دو موزه به نام های اشر و لاومان است که هر کدام از آنها هدفی متفاوت دارند و اطلاعاتی در حوزه های سر منشا کره زمین، تاریخچه رشد سبک زندگی انسان و پیشرفت های علم و تکنولوژی را به بازدید کنندگان خود ارائه می دهند‌‌. موزه اشر، یک موزه هنری است و در آن نقاشی هایی از هنرمندان برجسته کشور هلند نظیر شهیر و موریس اشر نگهداری می شوند و موزه لاومان مربوط به تکنولوژی می باشد. اگر دوست دارید تا قدیمی ترین ماشین ها و موتورسیکلت های ساخته شده در دنیا را مشاهده کنید، پس باید به موزه لاومان بروید.

پانورامای مسداخ

آیا نام مسداخ را تا به حال شنیده اید؟ مسداخ یکی از نقاشان مشهور کشور هلند است و از معروف ترین آثار آن میتوان به یک نقاشی سه بعدی فوق العاده بزرگ به نام پانومارای مسداخ اشاره کرد. این نقاشی در کنار دیگر آثار این هنرمند، به عنوان جاذبه های گردشگری لاهه به شمار رفته و بسیار جذاب و دیدنی است. ابعاد این نقاشی 120 متر در 14 متر است و خلق کنندگان آن مسداخ و همسرش به همراه جمع دیگری از هنرمندان هلندی هستند. زمان کشیدن این نقاشی به سال 1880 بر می گردد و به عنوان یکی از بزرگترین آثارهای سه بعدی در جهان از آن یاد می شود. در این ساختمان شما می توانید در کنار بازدید از پانومارای سه بعدی، به تماشای دیگر آثار مسداخ مشغول شوید و از دیدن آنها لذت ببرید.

پارک هاس بوس و هاوس تن بوش

پارک Haagse Bos and Huis ten Bosch، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لاهه است و مساحت آن به بیش از 2 کیلومتر می رسد. این پارک وسیع و سرسبز، یکی از مکان هایی است که در آن قطع کردن درختان ممنوع است و شما می توانید ساعاتی را در آن قدم زده و از خاصیت آرامش بخشی محیط آن استفاده کنید. جالب است بدانید در این پارک یک کاخ وجود دارد که زمان ساخت آن به سال 1646 بر می گردد. این کاخ یک سکونتگاه سلطنتی است و این نکته را باید بیان کنیم که محل برگزاری اولین کنفرانس صلح بین المللی در سال 1899، همین کاخ بنا شده در پارک هاوس تن بوش است. این کاخ در حال حاضر سکونتگاه شاه ویلم الکساندر است و به همین دلیل بازدید از تمامی قسمت های آن مجاز نیست.

موزه مائریتشویس

موزه مائریتشویس، یکی از مهمترین موزه های شهر لاهه است و ساختمان آن نمای بسیار باشکوهی دارد. زمان تاسیس این موزه سال 1641 است و در آن انواعی از اشیای تاریخی با ارزش و عتیقه جات نگهداری می شوند. از معروف ترین آثاری که در این موزه برای مردم به نمایش گذاشته می شوند، میتوان به درس آناتومی از رامبراند و نقاشی منظره دلفت از ورمیر اشاره داشت که واقعا دیدنی هستند‌. اگر به زبان هلندی آشنایی ندارید، در این موزه راحت می توانید از راهنما ها سوال بپرسید؛ چرا که در این موزه تورهایی اجرا می شود که زبان آنها انگلیسی است. حتما حین بازدید از این موزه، از اپلیکیشن های رایگان آن استفاده کرده و از راهنمای تور خود بخواهید تا منظره هارلم از یاکوب فن رویسدال را به شما نشان بدهد.

استراحتگاه اسخیفنینگن و کورهاوس

اگر در فصل تابستان به شهر لاهه سفر کرده اید، استراحتگاه Scheveningen را نباید از دست بدهید؛ زیرا در این مکان تفریحات تابستانی بسیار هیجان انگیزی به اجرا در می آید. این استراحتگاه یک گردشگاه دریایی است و یک ساحل شنی بسیار جذاب دارد‌. این استراحتگاه با نام کورهاوس هم در میان شهر لاهه شناخته می شود؛ بنابراین هنگام پیدا کردن نشانی آن، حواس خود را جمع کنید. شما در ساحل شنی این استراحتگاه می توانید آفتاب بگیرید، ماهیگیری کنید یا به اسب سواری و دوچرخه سواری مشغول شوید.
شما با گردش در این گردشگاه می توانید از دیگر جاذبه های گردشگری لاهه هم بازدید کنید. یکی از این جاذبه ها، ساختمان کورهاوس است که نمای بسیار زیبایی از سبک آرنوو را دارا است و از زمان ساخت آن حدود 140 سال می گذرد. ساختمان کورهاوس مجموعه ای از یک هتل چند ستاره، چند رستوران فوق العاده و گالری های هنری است. به یاد داشته باشید پارک مینیاتوری هم در نزدیک این منطقه قرار دارد و بازدید از آن را نباید فراموش کرد.

تئاتر رقص هلند

تئاتر رقص هلند، یکی از شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری لاهه است و علاوه بر تئاتر رقص خود، شامل بخشی به نام رزیدنت اکسترا است. زمان تاسیس بخش رزیدنت اکسترا به سال 1904 باز می گردد و تاکنون آهنگسازان معروفی مانند ریچارد اشتراوس، ایگور استراوینکسی، موریس راول و… در آن موفق به اجرا شده اند. فضای داخلی این ساختمان به شکل سطوح های شیب داری از رنگ های قرمز و طلایی است و گالری های موجود در آن در 3 طبقه دسته بندی شده اند.

موزه دروازه زندان

اگر علاقمند به تاریخچه تاریخی کشور هلند باشید، حتما داستان برادران کرنلیس و یوهان دویت را شنیده اید! داستان از این قرار است که این دو برادر، به جان شاهزاده ویلیام سوم تعرض کرده و سپس در موزه دروازه زندان امروزی کشته شده اند. شما هنگام بازدید از این زندان محافظت شده، می توانید به یادمان این دو برادر سری زده و با سفر در زمان به سال 1672 بازگردید. محل قرار گیری این مکان در قسمت شمالی بینهوف است و این زندان به علت داستان های جالب خود، یکی از جاذبه های گردشگری لاهه بشمار می آید. شما در این موزه می توانید از اتاق های شکنجه در زمان قدیم دیدن کرده یا به بررسی نقاشی ها، عتیقه جات و ابزارآلات شکنجه مشغول شوید.

کلیسای سنت جاکوبشرک

کلیسای سنت جاکوبشرک، از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری لاهه به حساب می آید و نمای آن به شکل یک 6 ضلعی است. اگر دوست دارید بدانید که چرا فرم آن به این شکل است، باید بگوییم که ظاهر خاص این کلیسا باعث می شود تا برای دیده بانی بسیار مناسب باشد. زمان ساخت این کلیسای پر قدمت مربوط به قرن 14 می شود و بعدها برای آن بازسازی های دیگری انجام شده است. شما در قسمت های بالایی این کلیسا، می توانید به مشاهده شهر لاهه پرداخته و از آن لذت ببرید. این کلیسا قسمت های بسیار جذابی برای گردشگران دارد و از جمله آنها میتوان به ارگ بزرگ در قرن 19 و سکوی منبت کاری خطابه اشاره داشت.

بینهوف

بینهوف، یکی از مکان های بسیار پر قدمت شهر لاهه است و زمان ساخت آن مربوط به سال 1250 میلادی می شود. این مکان دارای یک حیاط مرکزی است و سپس در اطراف این حیاط میتوان شاهد انواعی از ساختمان ها نظیر قلعه اتاق های پارلمان بود. این منطقه در شهر لاهه بسیار معروف است؛ زیرا مهمترین جاذبه های گردشگری لاهه در این منطقه واقع هستند. لازم به ذکر است که بیان کنیم جاذبه های مهمی نظیر تالار شوالیه ها و اقامتگاه نخست وزیر در منطقه بینهوف قرار گرفته اند. توجه داشته باشید هنگام رفتن به بینهوف، سری هم به دریاچه Hofvijer بزنید؛ این دریاچه بسیار زیبا است و کافه های متعددی در اطراف آن وجود دارند.

سفر به لاهه با هلدینگ هلی ویزا

در این مطلب تلاش کردیم تا درباره جاذبه های گردشگری لاهه سخن بگوییم و شما را با آنها آشنا کنیم. لاهه یکی از شهرهای بسیار زیبای کشور هلند است و سالیانه گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه های آن به کشور هلند سفر می کنند. اگر علاقه دارید به این شهر زیبا سفر کنید و از مکان های دیدنی آن بازدید کنید، می توانید از هلدینگ هلی ویزا کمک بگیرید. این مجموعه با چندین سال سابقه در زمینه امور مهاجرتی و گردشگری، بهترین انتخاب برای تمامی گردشگران و مهاجران است.

سوالات متداول

برای سفر به شهر لاهه، چه فصلی از سال بهتر است؟

به شما پیشنهاد می کنیم برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنید که در اوایل پاییز یا تابستان بتوانید به این شهر سفر کنید.

جذاب ترین جاذبه های گردشگری لاهه کدامند؟

تمام مکان های گردشگری لاهه زیبا و دیدنی هستند ولی توصیه می کنیم بازدید از تالار شوالیه ها و موزه دروازه زندان را در اولویت خود قرار دهید.

آیا شهر لاهه پر جمعیت است؟

بله. لاهه بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد و سومین شهر پر جمعیت کشور هلند است.