دانشگاه های هلند به دو دسته تحقیقاتی و علوم کاربردی تقسیم می شوند. مدت تحصیل در دانشگاه های تحقیقاتی برای مجموع 180 واحد 3 سال و در رشته علمی کاربردی برای 240 واحد 4 سال می باشد.

به غیر از این دو موسسه آموزشی، موسسات آموزش عالی کوچک تری نیز وجود دارد که به طور خاص برای دانشجویان خارجی در کشور ایجاد شده اند. مهمترین آنها کالج های دانشگاهی هستند. هدف آن زندگی و تحصیل با دانشجویانی با زمینه های فرهنگی مختلف است. اکثر کالج ها پردیس شامل محل اقامت و دوره هایی از فعالیت های فوق برنامه را ارائه می دهند. در هلند، مؤسساتی که آموزش دندانپزشکی ارائه می دهند، مؤسسات آموزشی بزرگتری هستند. به همین دلیل نمی توان گفت که انسجام وجود ندارد، بلکه تحصیلات آکادمیک سرلوحه کار است.

شرایط پذیرش دندانپزشکی در هلند

برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های هلند، شرایط پذیرش و درخواست با سایر کشورهای اروپایی متفاوت است. داشتن مدرک معتبر دبیرستان یا لیسانس در اینجا ضروری است. همچنین بسیار مهم است که نمرات دبیرستان یا دانشگاه مطابق با مدرسه کاربردی کافی باشد. دانشجویانی که در آزمون مهارت زبان انگلیسی نمره آیلتس 6.00 یا 6.5 را بسته به مدرسه مورد درخواست دریافت می کنند، در صورتی که سایر شرایط را نیز داشته باشند، می توانند در دانشکده دندانپزشکی که آموزش زبان انگلیسی را ارائه می دهد، پذیرفته شوند. نمونه کارها و بیانیه هدف نیز با توجه به دپارتمان درخواستی، الزامات درخواست و پذیرش مهم هستند.

مزایای تحصیل رشته دندانپزشکی در هلند

بیش از 2100 برنامه به طور کامل به زبان انگلیسی در هلند تدریس می شود، که اولین کشور اروپایی است که تدریس به زبان انگلیسی را شروع می کند.

با بالاترین نرخ انگلیسی زبان در جهان، 94 درصد هلندی ها می توانند انگلیسی را روان صحبت کنند.

ملیت های مختلف 22 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند و دانشجوی خارجی بودن در کشوری که تنوع فرهنگی بسیار بالاست بسیار عالی است. این یک مزیت بسیار خوب برای دانشجویانی است که حرفه ای را انتخاب می کنند که در آن روابط انسانی بسیار مهم است، مانند دندانپزشکی.

13 دانشگاه در هلند در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشکده های دندانپزشکی جزو این 200 دانشگاه هستند. این واقعیت که شهریه های تحصیلی کمتر از سایر کشورهایی است که به زبان انگلیسی آموزش می دهند، هلند را در موقعیت بسیار خوبی در اروپا قرار می دهد. تحصیل در هلند دانشجو محور است که به دانشجوان اجازه می دهد تا تحصیلات خود را به عنوان افرادی راه حل گرا و چندوجهی تکمیل کنند.

برای دانشجویان دندانپزشکی، این وضعیت در مقایسه با افرادی که در کشورهای دیگر تحصیل می کنند تفاوت زیادی ایجاد می کند. در حین تحصیل در رشته دندانپزشکی در هلند، دانشجویان می توانند تا 10 ساعت در هفته کار کنند. در تابستان می توانند به صورت تمام وقت از این مرخصی استفاده کنند. دولت هلند همچنین به دانشجویان اجازه می دهد تا به مدت 1 سال پس از فارغ التحصیلی در این کشور بمانند تا به دنبال کار باشند. این یک فرصت عالی برای دانشجویانی است که می خواهند کار خود را در هلند ادامه دهند.

گرایش های رشته دندانپزشکی

در هلند، تخصص ها یا رشته های دندانپزشکی عبارتند از:

 • دندانپزشکی کودکان ( Kindertandarts )
 • ارتودنسی ( ارتودنتولوژی )
 • ایمپلنت های دهان ( Implantologog )
 • ریشه دندان ( Endodontologog )
 • پریودنتیکس ( پریودنتولوژی)
 • جراحی دهان و فک
 • متخصص عمومی بهداشت دهان و دندان ( Mondhygienist )

درمان های رایج دندانپزشکی

درمان های رایج دندانپزشکی در هلند عبارتند از:

 • پل ( بروگن )
 • کانال ریشه ( Wortelkanaal )
 • دندانپزشکی زیبایی ( Cosmetische tandheelkunde )
 • بریس
 • سفید کردن دندان ( Tandem bleken )
 • دندان مصنوعی ( Gebitsprothese )

مدارک لازم برای تحصیل رشته دندانپزشکی در هلند

شرایط خاص برای تحصیل دندانپزشکی در هلند ممکن است بسته به دانشگاهی که برای آن درخواست می دهید کمی متفاوت باشد، اما شرایط عمومی به شرح زیر است:

مدارک تحصیلی

در صورتی که اصل مدارک تحصیلی به زبان انگلیسی نباشد، باید یک نسخه از دیپلم دبیرستان یا معادل آن را همراه با ترجمه رسمی به انگلیسی ارائه دهید. حداقل معدل 18 یا معادل آن معمولاً مورد نیاز است.

شما باید ریز نمرات رسمی سوابق تحصیلی خود را از تمام موسسات متوسطه و پس از متوسطه که در آن شرکت کرده اید ارائه دهید. ریز نمرات باید به زبان انگلیسی یا همراه با ترجمه رسمی باشد.

مهارت زبان انگلیسی

شما باید با ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی، مهارت خود را در زبان انگلیسی نشان دهید. آزمون های پذیرفته شده عبارتند از:

 • آیلتس آکادمیک: حداقل نمره 6.5 در کل، بدون نمره انفرادی زیر 5.5
 • تافل iBT: حداقل نمره 85 در کل

مدارک اضافی

یک انگیزه نامه خوب نوشته شده که دلایل شما برای دنبال کردن دندانپزشکی در هلند، دستاوردهای تحصیلی، تجربیات مرتبط و اهداف شغلی آینده شما را توضیح می دهد.

دو توصیه نامه از مراجع علمی یا حرفه ای که می توانند توانایی های تحصیلی، اخلاق کاری و مناسب بودن شما برای برنامه دندانپزشکی را تأیید کنند نیز مورد نیاز است.

آزمون ورودی

بسته به دانشگاه، ممکن است نیاز به شرکت در آزمون ورودی داشته باشید که به طور خاص برای متقاضیان دندانپزشکی طراحی شده است. این آزمون معمولاً دانش شما را در زمینه علوم، ریاضیات و مهارت زبان انگلیسی ارزیابی می کند.

فرآیند درخواست برای تحصیل دندانپزشکی در هلند

فرآیند درخواست برای برنامه های دندانپزشکی در هلند معمولاً شامل مراحل زیر است:

 1. دانشگاه خود را انتخاب کنید. دانشگاه هایی را که برنامه های دندانپزشکی را ارائه می دهند که با علایق و اهداف آکادمیک شما همسو هستند، تحقیق و انتخاب کنید.
 2. الزامات واجد شرایط بودن را بررسی کنید. معیارهای پذیرش خاص برای هر دانشگاهی را که انتخاب کرده اید به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که حداقل شرایط را برآورده می کنید.
 3. یک برنامه آنلاین ایجاد کنید. هر دانشگاه پورتال درخواست آنلاین خود را دارد که در آن باید یک حساب کاربری ایجاد کنید و فرم درخواست را پر کنید.
 4. مدارک مورد نیاز را آماده کنید. تمام مدارک لازم از جمله ریز نمرات تحصیلی، نمرات آزمون زبان انگلیسی، توصیه نامه ها و انگیزه نامه خود را جمع آوری کنید.
 5. هزینه های درخواست را پرداخت کنید و فرم درخواست تکمیل شده خود را به همراه مدارک مورد نیاز با رعایت مهلت های زمانی دانشگاه ارسال کنید.
 6. در صورت نیاز، برای آزمون ورودی دندانپزشکی دانشگاه های مربوطه آماده شوید و در آن شرکت کنید.
 7. پس از پایان مهلت درخواست، دانشگاه ها درخواست شما را بررسی می کنند و تصمیم خود را به شما اطلاع می دهند.
 8. در صورت پذیرش، دانشجویان بین المللی برای تحصیل در هلند باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند.

معرفی بهترین دانشگاه های دندانپزشکی هلند

دانشگاه های هلند با ارائه تحصیلات و فعالیت های تحقیقاتی که انجام می دهند، می توانند جایگاهی برای خود در رتبه بندی های جهانی پیدا کنند. با توجه به آموزش عالی تایمز، تعداد دانشگاه های برتر در هلند بسیار زیاد است. برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته دندانپزشکی هستند، موسسات برجسته به شرح زیر است:

دانشگاه اراسموس روتردام

دانشگاه اراسموس روتردام به عنوان یک دانشگاه دولتی واقع در روتردام هلند شناخته می شود. این دانشگاه نام خود را از انسان‌شناس Desiderius Erasmus Roterodamus که در قرن پانزدهم می‌زیست، گرفته است. دانشگاه اراسموس روتردام با پنج جدول رتبه بندی اصلی در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. همچنین در بین دانشگاه های برتر هلند قرار دارد. Erasmus MC به عنوان یکی از بزرگترین مراکز پزشکی دانشگاهی و مراکز تروما در هلند ذکر شده است. همون روش؛ دانشکده اقتصاد اراسموس و دانشکده مدیریت روتردام در اروپا و سراسر جهان شناخته شده هستند.

دانشگاه اوترخت

دانشگاه اوترخت به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی واقع در اوترخت، هلند شناخته می شود. این دانشگاه در سال 1636 تأسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های هلند است. همچنین در بین بهترین دانشگاه های هلند رتبه بندی شده است. این دانشگاه بیش از 30 هزار دانشجو را در خود جای داده است. دانشگاه اوترخت 12 برنده جایزه نوبل در میان فارغ التحصیلان و اساتید خود دارد. همچنین 13 برنده جایزه اسپینوزا دارد. این دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه در میان اعضای انجمن دانشگاه های تحقیقاتی اروپا (LERU) قرار دارد.

دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی واقع در لیدن، هلند شناخته می شود. این دانشگاه از سال 1575 به فعالیت های آموزشی خود ادامه می دهد. دانشگاه لیدن به عنوان قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در هلند شناخته می شود. این دانشگاه هفت دانشکده مختلف و بیش از پنجاه برنامه ارائه برای رشته های مختلف دارد. تقریباً 40 موسسه تحقیقاتی ملی و بین المللی در داخل دانشگاه وجود دارد. این دانشگاه به عنوان یکی از اعضای “گروه کویمبرا، اروپا” و یکی از اعضای موسس انجمن دانشگاه های تحقیقاتی اروپا شناخته می شود. دانشگاه لیدن نیز جزو برترین دانشگاه های هلند است. همچنین بر اساس چهار جدول اصلی رتبه بندی در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه در زمینه های کلاسیک و تاریخ باستان، سیاست، باستان شناسی، مردم شناسی، فارماکولوژی، قانون، دندانپزشکی، سیاست عمومی برتری دارد. علاوه بر این؛ او در سراسر جهان در زمینه های مدیریت دولتی، علوم انسانی، زبان شناسی، زبان های مدرن و جامعه شناسی شناخته شده است.

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در هلند

هزینه تحصیل دندانپزشکی در هلند برای دانشجویان بین المللی سالانه حدود 6 تا 15 هزار یورو است. این هزینه برای دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA کمی کمتر و سالانه حدود 700 تا 2100 یورو است. شهریه دندانپزشکی در دانشگاه های هلند به دانشگاه و برنامه انتخابی متفاوت است.

به عنوان مثال، شهریه دندانپزشکی در دانشگاه آمستردام برای دانشجویان بین المللی سالانه 15 هزار یورو، دانشگاه گرونینگن برای دانشجویان بین المللی سالانه 12 هزار یورو و دانشگاه نایمخن برای دانشجویان بین المللی سالانه 10 هزار یورو است.

هزینه های زندگی دانشجویی در هلند

دانشجویان بین المللی همچنین باید هزینه های زندگی دانشجویی را در نظر بگیرند. هزینه های زندگی دانشجویی در هلند سالانه حدود 10 تا 15 هزار یورو است. این هزینه ها شامل هزینه های مسکن، غذا، حمل و نقل، بیمه، و سایر هزینه های نیاز است.

برای کاهش هزینه های تحصیل دندانپزشکی در هلند، دانشجویان می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند. بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان دندانپزشکی بین المللی در دسترس است. برخی از این بورسیه ها توسط دولت هلند، دانشگاه ها، و سازمان های اختصاصی ارائه می شوند.

بورسیه تحصیلی رشته دندانپزشکی در هلند

دندانپزشکی یکی از رشته‌ های پرطرفدار و محبوب در حوزه پزشکی است. افرادی که علاقه ‌مند به تحصیل در این رشته هستند، ممکن است به دنبال فرصت‌ های بورسیه تحصیلی در خارج از کشور باشند. یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در رشته دندانپزشکی، کشور هلند است.

 بورسیه تحصیلی در هلند

هلند یکی از کشورهای پیشرو در زمینه آموزش عالی است و دارای دانشگاه‌ های برتر و معتبری است که برنامه ‌های تحصیلی متنوعی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می ‌دهند. در حوزه دندانپزشکی نیز، دانشگاه‌ های برتری در هلند وجود دارند که بورسیه ‌های تحصیلی را به دانشجویان بین ‌المللی ارائه می ‌دهند.

 منابع بورسیه تحصیلی

منابع مختلفی برای بورسیه تحصیلی در دندانپزشکی در هلند وجود دارد. برخی از منابع عبارتند از:

دولت هلند

دولت هلند برنامه‌ های بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی را ارائه می ‌دهد. این بورسیه‌ ها می ‌توانند شامل هزینه‌ های تحصیلی، زندگی و هزینه‌ های اقامت باشند.

دانشگاه ها

برخی از دانشگاه‌ های هلند بورسیه ‌های تحصیلی خود را برای دانشجویان بین ‌المللی ارائه می ‌دهند. این بورسیه‌ ها ممکن است شامل تخفیف شهریه، هزینه‌ های زندگی، و هزینه‌ های اقامت باشند.

سازمان ‌ها و مؤسسات خصوصی

برخی از سازمان ‌ها و مؤسسات خصوصی نیز بورسیه ‌های تحصیلی را برای دانشجویان خارجی ارائه می ‌دهند. این بورسیه‌ ها ممکن است به دلیل همکاری با دانشگاه ها یا به عنوان یک برنامه جداگانه ارائه شوند.

 شرایط و معیارهای بورسیه تحصیلی

شرایط و معیارهای بورسیه تحصیلی در هلند برای رشته دندانپزشکی ممکن است بین دانشگاه ها و سازمانها متفاوت باشد. بعضی از معیارها و شرایط ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 1. برخی از بورسیه‌ ها نیاز به داشتن عملکرد تحصیلی بهتر دارند. ممکن است این شرایط شامل معدل بالا در مقاطع قبلی تحصیلی و یا نمرات بالا در آزمون‌ های استخدامی باشد.
 2. برخی از بورسیه‌ ها نیاز به تجربه کاری در حوزه دندانپزشکی دارند. ممکن است این شرایط شامل تجربه کاری در بیمارستان ‌ها، مطب‌ ها و یا مراکز درمانی باشد.
 3. برخی از بورسیه‌ ها نیاز به مهارت‌ های زبانی برتر دارند. ممکن است این شرایط شامل آزمون ‌های زبان مانند آیلتس و تافل باشد.

 راهنمایی‌ها برای دریافت بورسیه تحصیلی رشته دندانپزشکی در هلند

برای دریافت بورسیه تحصیلی در رشته دندانپزشکی در هلند، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. جستجوی بورسیه‌ ها

شروع به جستجوی بورسیه ‌های موجود در دانشگاه ها، سازمان ‌ها و مؤسسات خصوصی می‌کنید. معمولاً این اطلاعات در وبسایت‌های رسمی آنها قابل دسترسی است.

2. بررسی شرایط و معیارها

بررسی شرایط و معیارهای دریافت بورسیه در دانشگاه ها و سازمان ‌ها بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که مطابق با شرایط و معیارهای مورد نیاز برای دریافت بورسیه هستید.

3. ثبت نام و ارسال مدارک

پس از بررسی شرایط و معیارها، ثبت نام و ارسال مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه را انجام دهید. این مدارک ممکن است شامل مدارک تحصیلی، توصیه نامه‌ ها، مدارک شناسایی و سایر مدارک مربوطه باشد.

4. آمادگی برای مصاحبه

در برخی موارد، مصاحبه شخصی جزء مراحل دریافت بورسیه است.

شرایط مهاجرت رشته دندانپزشکی به هلند

برای مهاجرت دندانپزشکان به هلند باید شرایط و الزامات حرفه‌ای خاصی وجود داشته باشد، از جمله:

· مدرک دندانپزشکی تأیید شده توسط دولت هلند

مدرک دندانپزشکی شما باید توسط سازمان اعتباربخشی هلند (NVAO) تأیید شده باشد. برای بررسی اینکه مدرک شما تأیید شده است یا خیر، می ‌توانید به وب ‌سایت NVAO مراجعه کنید.

· تسلط به زبان هلندی

برای کار به عنوان دندانپزشک در هلند، باید به زبان هلندی مسلط باشید. حداقل سطح مورد نیاز B2 است. شما می ‌توانید با شرکت در آزمون زبان هلندی (NT2) سطح تسلط خود را به این زبان ارزیابی کنید.

· تکمیل یک دوره کارآموزی دندانپزشکی در هلند

پس از فارغ ‌التحصیلی از دانشگاه، باید یک دوره کارآموزی دندانپزشکی یک ساله را در هلند تکمیل کنید. این دوره توسط سازمان دندانپزشکی هلند (KNMT) برگزار می‌ شود.

· گذراندن آزمون دندانپزشکی هلند

پس از تکمیل دوره کارآموزی، باید آزمون دندانپزشکی هلند را بگذرانید. این آزمون توسط سازمان دندانپزشکی هلند (KNMT) برگزار می‌ شود.

· ثبت نام در BIG-register

 پس از قبولی در آزمون دندانپزشکی، باید در BIG-register ثبت نام کنید. BIG-register یک پایگاه داده از تمام متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در هلند است.

مراحل کلی مهاجرت دندانپزشکان به هلند

اخذ پذیرش از دانشگاه دندانپزشکی هلند

 برای اخذ پذیرش از دانشگاه دندانپزشکی هلند، باید مدارک و سوابق تحصیلی خود را به دانشگاه ارسال کنید. همچنین باید آزمون ورودی دانشگاه را بگذرانید.

اخذ ویزای تحصیلی هلند

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، باید برای ویزای تحصیلی هلند اقدام کنید. برای این کار باید مدارک زیر را به سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود ارسال کنید:

 1. فرم درخواست ویزا
 2. کپی پاسپورت
 3. نامه پذیرش از دانشگاه
 4. مدارک تحصیلی و سوابق تحصیلی
 5. مدرک زبان هلندی
 6. گواهی تمکن مالی

تحصیل در دانشگاه دندانپزشکی هلند

پس از دریافت ویزای تحصیلی، می ‌توانید به هلند سفر کرده و تحصیل خود را در دانشگاه دندانپزشکی آغاز کنید.

تکمیل دوره کارآموزی دندانپزشکی

پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، باید یک دوره کارآموزی دندانپزشکی یک ساله را در هلند تکمیل کنید.

گذراندن آزمون دندانپزشکی هلند

پس از تکمیل دوره کارآموزی، باید آزمون دندانپزشکی هلند را بگذرانید.

نکات مهم برای مهاجرت دندانپزشکان به هلند

 • بهتر است برای اخذ پذیرش از دانشگاه دندانپزشکی هلند، زودتر اقدام کنید. دانشگاه‌ های دندانپزشکی هلند بسیار رقابتی هستند و ممکن است برای اخذ پذیرش، نیاز به شرکت در آزمون ورودی داشته باشید.
 • اگر مدرک دندانپزشکی شما توسط سازمان اعتباربخشی هلند تأیید نشده است، باید برای معادل‌سازی مدرک خود اقدام کنید. این فرآیند می ‌تواند زمان‌بر و هزینه‌بر باشد.
 • برای یادگیری زبان هلندی، می ‌توانید در دوره ‌های زبان هلندی شرکت کنید یا به صورت خودآموز زبان هلندی را یاد بگیرید. تسلط به زبان هلندی برای کار به عنوان دندانپزشک در هلند ضروری است.
 • در پایان، باید توجه داشته باشید که مهاجرت دندانپزشکان به هلند یک فرآیند پیچیده است و نیاز به برنامه‌ریزی و تلاش زیادی دارد.

شرایط استخدام رشته دندانپزشکی در هلند

شرایط استخدام در رشته دندانپزشکی در هلند ممکن است بسته به عوامل مختلفی مانند تجربه کاری، مهارت ‌ها، مدارک تحصیلی و دستاوردهای شخصی متفاوت باشد. در ادامه، برخی از شرایط عمومی استخدام در رشته دندانپزشکی در هلند را بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که این اطلاعات ممکن است با توجه به تغییرات قوانین و مقررات معتبر در هلند تغییر کنند و بهتر است برای اطلاعات دقیق ‌تر به منابع معتبر و مراجعه کنید.

مدرک تحصیلی

برای تمام دندانپزشکان غیرهلندی که در هلند می‌ خواهند کار کنند، الزامی است که مدرک تحصیلی آنها از یک دانشگاه معتبر و معادل با مدرک دندانپزشکی در هلند باشد. علاوه بر این، شما باید دارای مجوز تمرکز خاص در دندانپزشکی باشید، که به طور کلی از طریق یک آزمون تعیین می‌ شود.

زبان

مهارت خوب در زبان هلندی و یا انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از مراکز درخواست می‌ کنند تا دندانپزشکان غیرهلندی نمره‌ی معتبری در آزمون زبان هلندی (NT2) بدست آورند.

مجوز کار

برای کار در هلند، شما نیاز به مجوز کار دارید. معمولاً این مجوز توسط اداره کار هلند صادر می‌ شود و بر اساس قوانین مهاجرت و مقررات کاری است.

تجربه کاری

در برخی موارد، تجربه کاری قبلی در حرفه دندانپزشکی می ‌تواند به عنوان یک شرط مورد نیاز در نظر گرفته شود. این معمولاً برای پست‌ های مدیریتی یا پیچیده ‌تر است.

وظایف شغلی رشته دندانپزشکی در هلند

رشته دندانپزشکی در هلند فرصت‌ های شغلی گسترده ‌ای را ارائه می ‌دهد. در زیر، برخی از مشاغل شغلی مرتبط با دندانپزشکی در هلند را بررسی خواهیم کرد:

دندانپزشک عمومی(General Dentist)

 بیشتر دندانپزشکان در هلند به عنوان دندانپزشک عمومی فعالیت می‌ کنند. آنها درمان و مراقبت از بیماران در زمینه‌ های مختلف از جمله پاک سازی دندان، ترمیم، عصب کشی، ایمپلنت، جراحی دهان و فک، و استفاده از تکنولوژی ‌های پیشرفته اعم از رادیوگرافی و لیزر انجام می ‌دهند.

دندانپزشک کودکان (Pediatric Dentist)

دندانپزشکان کودکان درمان و مراقبت از دهان و دندان ‌های کودکان را بر عهده می ‌گیرند. آنها تجربه و تخصص خاصی در روابط برقراری با کودکان و ارایه خدمات دندانپزشکی توسط بازی‌ ها و روش ‌های دلپذیر دارند.

ارتودنتیست (Orthodontist)

 دندانپزشکان ارتودنسی به تصحیح مشکلات انحرافات دندانی در افراد می ‌پردازند. آنها از تکنیک‌ هایی مانند براکت ‌های فلزی یا شفاف، اسپیسرها و اپلاینرها استفاده می‌ کنند.

متخصص پروتز (Prosthodontist)

 دندانپزشکان پروتز تخصص در طراحی و ساخت پروتزهای دندانی دارند. آنها می ‌توانند پروتزهای ثابت (مانند پل، تاج و ایمپلنت) و پروتزهای متحرک (مانند دندان‌های مصنوعی و دندان‌های تکی) را تهیه و نصب کنند.

جراح دهان و فک (Oral and Maxillofacial Surgeon)

 دندانپزشکان جراحی دهان و فک در مراکز بیمارستانی فعالیت می‌ کنند و به جراحی ‌های پیچیده دهان و فک مانند استخوان کنتیکتومی، جراحی ایمپلنت اختصاص دارند.

اورال‌پاتولوژیست (Oral Pathologist)

 دندانپزشکان اورال پاتولوژیست تخصص در تشخیص و درمان بیماری های دهان را دارند. آنها با استفاده از ابزارها و آزمایش ‌های مختلف مانند بیوپسی و سیتولوژی، تشخیص بیماری‌ های دهانی را بررسی می‌ کنند.

ایمپلنتولوژیست (Implantologist)

 دندانپزشکان ایمپلنتولوژیست بر روی ایمپلنت ‌های دندانی کار می‌ کنند. آنها از طریق جراحی و نصب ایمپلنت‌ های دندانی، به بیماران کمک می‌ کنند تا دندان‌ های خود را جایگزین کنند.

درآمد رشته دندانپزشکی در هلند

فردی که به عنوان دندانپزشک در هلند کار می کند معمولاً حدود 11300 یورو درآمد دارد . حقوق ها از 5860 یورو (کمترین) تا 17200 یورو (بالاترین) متغیر است.

این میانگین حقوق شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. حقوق دندانپزشکان در هلند به شدت بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی متفاوت است. در زیر یک تفکیک دقیق را بر اساس معیارهای مختلف مشاهده خواهید کرد.

محدوده حقوق، حداقل دستمزد و حقوق اولیه

حقوق برای موقعیت دندانپزشک در هلند از 5860 یورو (حقوق اولیه) تا 17200 یورو (حداکثر حقوق) متغیر است. رقم مذکور حداقل دستمزد مقرر، قانونی نیست. بلکه نشان دهنده کمترین رقم گزارش شده در یک نظرسنجی حقوق و دستمزد است که شامل هزاران شرکت کننده و متخصص از تمام مناطق کشور می شود.

حقوق متوسط

با متوسط ​​حقوق 10200 یورو، نیمی از متخصصانی که به عنوان دندانپزشک در هلند کار می کنند کمتر از این مقدار درآمد دارند و نیمی دیگر بیشتر. حقوق متوسط ​​نشان دهنده ارزش متوسط ​​حقوق است.

درصد و مقیاس حق و دستمزد

25 درصد از متخصصان شاغل به عنوان دندانپزشک در هلند کمتر از 8490 یورو درآمد دارند در حالی که 75 درصد بیشتر درآمد دارند. به طور مشابه، نمودار نشان می دهد که 75٪ کمتر از 11600 یورو درآمد دارند در حالی که 25٪ بیشتر درآمد دارند.

اکثر حقوق های گزارش شده، تقریباً 65 درصد، در محدوده 6630 یورو تا 9080 یورو قرار دارند. حدود 20 درصد حقوق ها زیر 6630 یورو هستند، در حالی که 10 درصد در محدوده 9080 یورو تا 10200 یورو قرار دارند. تنها 5 درصد از افراد حقوق بیش از 10200 یورو دارند.

سوالات متداول

افزایش حقوق سالانه در هلند برای افرادی که به عنوان دندانپزشک کار می کنند چقدر است؟ هر چند وقت یکبار کارمندان افزایش حقوق دریافت می کنند؟

افرادی که به عنوان دندانپزشک در هلند کار می کنند، احتمالاً هر 16 ماه یکبار افزایش حقوق و دستمزد خود را به میزان 13 درصد مشاهده می کنند. میانگین افزایش سالانه کشوری برای همه مشاغل مجموعاً 9 درصد به کارکنان هر 15 ماه اعطا می شود.

مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در هلند چقدر است؟

در هلند، تحصیل دندانپزشکی 5 سال طول می کشد. در صورت تمایل به تخصص در شاخه خاصی 1 سال به تحصیلات دریافتی اضافه می شود.