رشته رباتیک در هلند یکی از جنجالی ترین رشته های دانشگاهی است که شهرت جهانی یافته است. چهار دانشگاه فنی در هلند که در مجموع به عنوان 4TU  شناخته می شوند در زمینه تحقیقات رباتیک برتر هستند. آنها حتی در زمینه های خاص مانند ربات های کشاورزی و ربات های پزشکی، عرصه بین المللی را رهبری می کنند. برای آشنایی بیشتر با ما همراه شوید.

در حالی که تفاوت های بین دانشگاه ها در رشته رباتیک اغلب در هلند برجسته می شود، این تفاوت ها در خارج از کشور وجود ندارد. وضعیت رباتیک در کل هلند چگونه است؟ این روند چگونه بر همکاری بین 4TU  تأثیر می گذارد؟ و فضای سرمایه گذاری برای شرکت های رباتیک در هلند چقدر خوب است؟

در مصاحبه ای با  Home of Innovation، استادان رباتیک، پروفسور مارتن اشتاینبوخ از دانشگاه فناوری آیندهوون، Stefano Stramigioli از دانشگاه  Twente، Eldert van Henten ، از دانشگاه Wageningen و Martijn Wisse از دانشگاه فناوری دلفتبه این سؤالات پاسخ می دهند و تصویری از وضعیت فعلی رباتیک هلند را به ما ارائه می دهند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

هلند و جهان

هلند به طور کلی کشوری مرتبط با رباتیک نیست. شناخته شده ترین سازندگان ربات آنهایی هستند که در کشورهایی مانند آلمان و ژاپن مرکز سازندگان بزرگ خودرو هستند. در واقع هلند بر رباتیک نسل بعدی تمرکز دارد: روبات هایی با هوش یا دقت بیشتر. در آینده، رباط ها در همه جا ظاهر خواهند شد: در خانه ها، در خیابان ها، در کارخانه ها و در مزارع. عوامل متعددی زمینه ساز این انتظارات است و هلند قرار است نقش مهمی در این تحولات ایفا کند.

پیشرفت هلند در زمینه رباتیک به دلیل روابط قوی اجتماعی

وقتی از اساتید رباتیک برجسته پرسیده شد که چه چیزی هلند را منحصر به فرد می کند، هم Stramigioli و هم Wisse به چیزی اشاره می کنند که هیچ ربطی به فناوری ندارد. استرامیگیولی، اهل ایتالیا است و این استدلال را دارد: «روابط سلسله مراتبی نقش بسیار کمتری در جامعه هلند بازی می‌کنند». برقراری ارتباط در میان مردم بسیار ساده تر است و مردم برقرای ارتباط و اجتماعی بودن را دوست دارند.

این امر فوق‌العاده است و معادل پتانسیل زیادی است، به‌ویژه برای تحقیقات رباتیک که نیاز به اتحاد رشته‌های متعددی است. Wisse می افزاید: «در کشورهای دیگر، افراد برای پیشبرد مبحث رباتیک به احتمال زیاد تصمیم به تشکیل گروه های جداگانه دارند: یکی برای نرم افزار، یکی برای الکترونیک و دیگری برای مکانیک. در هلند، مردم به سرعت به فراسوی مرزها نگاه می کنند و به دنبال همکاری هستند که منجر به راه حل های خلاقانه می شود.

بازگشت به تکنولوژی هلند با توجه به سیستم های پیشرفته، ربات های کشاورزی و مواد غذایی و پزشکی جایگاه منحصر به فردی دارد. Steinbuch می گوید: «ما تخصص گسترده ای در زمینه محصولات کشاورزی و باغبانی داریم و در صنعت ساخت و ساز با فناوری پیشرفته می درخشیم».

این بدان معناست که ما در ساختن سیستم‌ها بسیار دقیق هستیم. برای نشان دادن این موضوع، او به ربات های فوتبالی اشاره می کند که در موارد متعدد آینده قهرمانی جهان را تضمین کرده اند. ظاهر این روبات‌ها سیستم پیشرفته‌ای را پنهان می‌کند که به آن‌ها اجازه می‌دهد دنیای اطراف خود را درک کنند.

رباتیک پزشکی به همان اندازه پیشرفته است. ما قادر به طراحی دقیق مکاترونیک هستیم و ربات ها را به عنوان سیستم های با تکنولوژی بالا در نظر می گیریم. این امر منجر به محصولات و فرآورده‌هایی می‌شود که در هیچ کجای دنیا وجود ندارد، مانند ربات‌های جراحی چشم و جراحی عروق ما.

این سیستم ها می توانند عملیات را با دقت پنج تا ده برابر بیشتر از جراحان انسانی انجام دهند.  Steinbuch  می گوید: «هیچ دانشگاه یا استارتاپ دیگری در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که بتواند این کار را انجام دهد». خوب است که بدایند “تخصص مکاترونیک با کیفیت بالا” توسط استرامیگیولی، که روی روبات‌های پزشکی پیشرفته نیز در دانشگاه توئنته کار می‌کند، بنا شده است.

وایس همچنین به آموزش در هلند اشاره می کند؛ حوزه دیگری که این کشور در آن از رقابت متمایز است. دانش‌آموزان آموزش «بسیار پیشرفته» دریافت می‌کنند و کل سیستم ربات، نرم‌افزار و سخت‌افزار را بررسی می‌کنند. آموزش در کشور هلند از سطح علمی بالایی برخوردار است. در دلفت و توئنته، توجه زیادی به اخلاق محور بودن آموزش نیز شده است. استرامیگیولی می‌گوید: «حتی اگر فقط مقررات و مسائل اخلاقی را در نظر بگیرید، می‌توانید ببینید که این جنبه چقدر اهمیت پیدا می‌کند».

هلند پیشرو در بخش رباتیک کشاورزی

ون هنتن بر موقعیت هلند به عنوان پیشرو در رباتیک کشاورزی تاکید می کند و این کشور را “هدایت کننده” در این زمینه می داند. یک مثال آشنا، سیستم شیردوشی رباتیک Lely است: اولین موفقیت بزرگی که برای روبات‌هایی که در محیط کاری پیچیده‌تر کار می‌کنند به ثمر رسید.

 در واگنینگن، کار بر روی رباتیک کشاورزی در اواسط دهه 1990 آغاز شد. نقشی که روبات‌ها می‌توانند در برآوردن تقاضای فزاینده برای غذا و با توجه به پایداری ایفا کنند، اکنون به طور فزاینده‌ای روشن می‌شود. در نتیجه، علاقه بین المللی در مورد آنچه در Wageningen در این زمینه اتفاق می افتد افزایش می یابد.

چالش پیش روی بخش کشاورزی بر اتوماسیون وظایف پیچیده متمرکز است. همه چیزهای ساده قبلاً مکانیزه شده اند. ماشین‌های کاشت، ماشین‌های برش و … این همه در دسترس است. چالش در وظایف پیچیده‌ای است که در حال حاضر هنوز توسط انسان در حال انجام است، مانند تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه چیزی و چه زمانی برداشت شود. این اتوماسیون تصمیم گیری انسانی است. علاوه بر این، تمام سخت افزارها باید بتوانند در برابر شرایط کشاورزی مقاومت کنند و در برابر گرد و غبار، گل و لای و باران مقاوم باشند. این ربات ها باید قوی باشد.

نقطه اوج رباتیک در هلند

با این وجود، Wisse  معتقد است که «موفقیت واقعی» در راه است. فناوری هوشمند ساختن روبات‌ها که به آن‌ها اجازه می‌دهد از طریق طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی وارد زندگی روزمره ما شوند، مدت زیادی است که وجود نداشته است. Wisse می‌گوید: صادقانه بگوییم، ما هنوز شاهد ارائه نتایج این فناوری هستیم.

 او پیش‌بینی می‌کند که هلند در این زمینه «بسیار خوب» خواهد بود. وی می افزاید که ما در نقطه اوج هستیم. ربات ها از کارخانه ها خارج می شوند و وارد زندگی روزمره ما می شوند و هلند می تواند نقش برجسته ای در این پیشرفت ایفا کند.

تحقیقات در دانشگاه صنعتی دلفت بر تعامل بین ربات ها و اطرافیان آنها متمرکز است؛ موضوعی که به محیط کارخانه مربوط نمی شد. تحقیقات در سه دانشگاه دیگر نیز بر روی ربات هایی متمرکز شده است که قادر به عملکرد در “محیط های بدون ساختار” هستند.

بنابراین، هلند در چندین زمینه پیشتاز است. اما رقابت شدید است. Steinbuch می‌گوید: «تعداد غیرقابل تصوری از گروه‌های روباتیک در سراسر جهان پراکنده هستند». وی اضافه می کند: مقدار هنگفتی پول در ژاپن، آلمان، ایتالیا و ایالات متحده سرمایه گذاری می شود. از این نظر، می توان گفت که هلند موقعیت منحصر به فردی دارد.

 کل بودجه تحقیقاتی موجود در هلند برای رسیدن به مقام اول در مقیاس جهانی بسیار محدود است. اما ما برای سومین بار قهرمانی جهان را برای فوتبال ربات به خانه بردیم. چنین پیروزی هایی علاقه مندان را از سراسر جهان به هلند جذب می کند.

استرامیگیولی همچنین خواستار واقع گرایی است. هلند در وهله اول یک بازیگر جهانی در زمینه های خاص است. حوزه تخصصی ویژه دانشگاه توئنته، بازرسی خطوط لوله و روبات های پزشکی پیشرفته سازگار با ام آر آی است. Wisse می‌گوید: «در چندین کشور، تحقیقات سطح بالایی در مورد نسل جدید رباتیک هوشمند در حال انجام است». هلند یکی از این مکان های پرورش است.

آیا 4TU متحد است؟

اگر قرار است هلند به یک کشور روباتیک پیشرو تبدیل شود، همکاری مؤثر 4 TU  و به ویژه ارائه یک جبهه متحد به کشورهای خارج از کشور بسیار مهم است. Steinbuch توضیح می دهد: از دیدگاه شانگهای(یکی از شاخص های بررسی رنک های دانشگاهی در سطح جهانی)، کشوری کوچک است. همچنین کار گروهی وسیله ایده آلی برای افزایش شتاب در این زمینه است. در سال های اخیر، این همکاری گاهی اوقات سخت پیش می رفت. همکاری در RoboNED خوب بود، اما در چند سال گذشته تا حدی به این دلیل که هر دانشگاه‌ در درجه اول بر ارتقای خود متمرکز بود به مشکل برخوردیم.

اکنون همه چیز بهبود یافته است: تحت عنوان “Holland Robotics” مشاوره و هماهنگی بین دانشگاه ها شکل بیشتری پیدا می کند. با این روش علاوه بر تمرکز انفرادی هر دانشگاه بر روی پیشرفت فردی خویش در زمینه رباتیک بر اهداف ملی مشترک نیز متمرکز هستیم.  

تمرکز نقاط قوت مشترک در رشته رباتیک هلند

استرامیگیولی از ابتکارات جدید برای همکاری استقبال می کند. او می‌گوید: «فکر می‌کنم این ایده خوبی است که یک چهره واحد را به دنیای بیرون ارائه کنیم و نقاط قوت خود را متمرکز کنیم». این چیزی است که از همه مهمتر است: اینکه همه این فرصت را داشته باشند که نقاط قوت خود را به نمایش بگذارند، اما نه به ضرر دیگران. ما باید درک کنیم که ما می‌توانیم با همکاری یکدیگر به چیزهای بیشتری دست یابیم.

ون هنتن مشتاقانه می گوید: فرصت ها برای ما فوق العاده است. هلند کشور کوچکی است. من فکر می کنم که با احترام به تخصص یکدیگر، باید راه هایی برای همکاری با یکدیگر پیدا کنیم. از آنجا که هلند میزبان میزان زیادی از تخصص در زمینه رباتیک است.

انتقال فناوری رشته رباتیک

اگر قرار است هلند به یکی از کشورهای پیشرو در زمینه رباتیک تبدیل شود، همکاری موفقیت آمیز با دنیای تجارت و دولت و همچنین فضای سرمایه گذاری سالم ضروری است. در این زمینه، نظر اساتید عمدتاً مثبت است و از سیاست بخش اصلی یعنی دولت انتقاد می کنند که به عقیده آنها تأثیر منفی بر روباتیک دارد.

ایده پشت این سیاست این بود که دنیای تجارت، سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه را افزایش دهد. Steinbuch  توضیح می دهد که تعداد کمی شرکت روباتیک در هلند برای سرمایه گذاری های تحقیقاتی وجود دارد.

ون هنتن با این نظر موافق است: «وقتی از چشم انداز و دورنمای دراز مدت در زمینه روباتیک صحبت می کنیم منظور ما یک چشم‌انداز بلندمدت ده تا پانزده ساله است. در حالی که چشم انداز ما در بخش سرمایه گذاری در حوزه رباتیک بسیار کوتاه مدت است. استاد دانشگاه واگنینگن فکر می کند که دولت درک «ناکافی» از اهمیت فناوری برای کشاورزی و نقشی که دانشگاه او می تواند در این زمینه ایفا کند، دارد. او از دولت می‌خواهد که سطح بالاتری از «مشارکت ساختاری» را با دانشگاه ها داشته باشد.

استارت آپ ها در حوزه رشته رباتیک هلند

تحقیقات اخیر آموزش عالی نشان داد که دانشگاه فناوری آیندهوون در شرف همکاری با شرکت‌های نوآورانه پیشرو در جهان است. استینبوخ شخصاً با Preceyes و MicroSure دو شرکت تولید کننده ربات‌های پزشکی همکار است. وی می‌گوید: ما در اینجا تعداد باورنکردنی استارت‌آپ در حوزه رباتیک داریم.

او برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای دانشگاه آیندهوون دارد، هم در مورد تحقیق در مورد روبات‌های پزشکی و هم جنبه تجاری آن. “من در حال مشورت با سرمایه گذاران در مورد چگونگی ارتقاء این زمینه به سطح بعدی و بسیار فراتر هستم. در یکی از روزنامه ها اخیرا نوشتم که در یک دهه آینده می خواهم 1000 نفر را در این منطقه ببینم که در این زمینه مشغول به کار هستند. این آرمان من است.”

Stramigioli  به بیش از 900 اسپین آف(زیر گروه های مشغول فعالیت) دانشگاه Twente اشاره می کند؛ از جمله شرکت روباتیک

Clear Flight Solutions.  آنها  Robird  را تولید می کنند که یک پرنده رباتیک است که می تواند در فرودگاه ها برای ترساندن پرندگان دیگر (غیر رباتیک) استفاده شود. زیرا پرندگان می توانند برای ترافیک هوایی مشکل ایجاد کنند.

در طول نمایشگاه فناوری CES در لاس وگاس، مجله  TechCrunch،    Robird  را به عنوان یکی از ده “جالب ترین ابزار” تحسین کرد. دانشگاه دلفت به لطف RoboValley چهره ای آشنا در صحنه رباتیک است. همچنین در حال حاضر تمرکز زیادی روی استارت آپ ها در Wageningen  وجود دارد.

ضرورت افزایش ریسک سرمایه گذاری در رباتیک هلند

فقدان پذیرش ریسک سرمایه گذاری در رباتیک هلند به عنوان یکی از مهم ترین مشکلات در این بخش شناسایی می شود. Steinbuch می‌گوید: امکان هدر رفت پول در این بخش زیاد است.

استرامیگیولی نیز با این عقیده موافق است و خاطرنشان می کند که یافتن سرمایه گذار در بخش رباتیک بزرگترین چالش است. وی می افزاید سیلیکون ولی به این دلیل پیشرفت کرده است که تأمین سرمایه در آنجا بسیار آسان‌تر است، زیرا کارآفرینان جرئت می‌کنند بیشتر ریسک کنند و از شکست نمی‌ترسند».

Wisse  مرحله توسعه دراز مدت در بخش رباتیک را مطرح می کند و می افزاید که سرمایه گذاران باید صبور باشند. ربات ها شامل نرم افزار و سخت افزار هستند و در درجه اول توسعه بخش مکانیکی است که زمان زیادی را می طلبد. یک مسئله دیگر این است که هر ربات جدید باید به صورت جداگانه طراحی و آزمایش شود، قبل از اینکه شروع به کار کند. در این زمینه «زمان و پول بسیار زیادی» نیاز دارد. همه شرکت های رو به رشد روباتیک باید راه خود را از طریق روند توسعه دراز مدت طی کنند. وایس  می گوید: “و این همیشه شامل مبالغی بالغ بر 1 میلیون یورو است.”

Steinbuch فکر می کند که باید یک صندوق برای رسیدگی به این مشکل ایجاد شود. سپس استارت‌آپ‌ها می‌توانند در دوره چالش‌برانگیز اولیه اهدا خود درخواست کمک مالی کنند. هنگامی که وام برای استارت آپ ها تضمین شد، آن موقع است که کار تازه شروع می شود.

اهمیت رشته رباتیک برای تقویت کارآفرینی در حوزه رباتیک در هلند

همانطور که می دانید راه اندازی یک شرکت در هلند آسان است. در همین راستا Steinbuch  مایل است کارهای بیشتری برای بهبود پیوند بین تحقیق و کارآفرینی انجام شود. او نگران برنامه آموزشی نیست، بلکه نگران نحوه درک کارآفرینی است. وی می گوید: من می بینم که دانشجویان بسیار آرمان گرا و مشتاق در زمینه رباتیک هستند، اما این جاه طلبی و خواست قوی دانشجویان گاهی اوقات توسط هیات علمی که اهمیت بیشتری به مباحث تئوری دارند، خفه می شود.

دولت مسئولیت دارد تا بحث اجتماعی آینده ربات های هوشمند را تقویت کند. وایس فکر می کند که وقتی ترس مردم در مورد ربات ها فروکش کرد، تمایل بیشتری به خرید ربات خواهند داشت.

رهایی از انجام کارهای طاقت فرسا توسط ربات ها

ربات ها می توانند منجر به کاهش مشاغل شوند، اما در واقع به طرز متناقضی می توانند ناجی صنعت کشاورزی باشند. بخش کشاورزی سال هاست با کمبود کارگر دست و پنجه نرم می کند و افراد کمتری می خواهند کشاورز شوند.

زیرا آنها دوست ندارند در هنگام سحر برخیزند تا مثلاً گاوها را شیردوشی کنند. ون هنتن می‌گوید، اما اگر ربات‌ها در «سوله‌های هوشمند» این کار سخت را به دست گیرند، امیدی وجود دارد. «شاید نسل جوان، آنهایی که با بازی های رایانه ای بزرگ شده اند، دقیقاً به این دلیل، علاقه تازه ای به کشاورزی پیدا کنند. کشاورز آینده یک مدیر سیستم خواهد بود و در مزارع خود، آی پد در دست، قدم می زند.

وایس نیز خوشبین است. او مقایسه ای با ماشین لباسشویی را پیشنهاد می کند. قبل از اختراع آن، زنان ساعت‌های بی‌پایانی را صرف شست و شوی لباس می‌کردند. و همانطور که ماشین لباسشویی به بسیاری از زنان آزادی ارائه داد، ربات ها در زمینه های دیگر آزادی را به ارمغان خواهند آورد. “روبات ها رهایی آینده را از انواع کارهای خسته کننده و سخت بدنی تسریع خواهند کرد.