موزه ملی یا موزه ریکس، غنی ترین موزه اروپا بوده و در شهر آمستردام هلند قرار دارد. این موزه با عنوان موزه امپراتوری نیز شناخته می شود‌. موزه ریکس با داشتن حدود ۸۰۰۰ اثر هنری، یکی از بناهای ارزشمند هلند است و کاملا به آثار فرهنگی و هنری اختصاص دارد. موزه ریکس آمستردام در میدان موزه این شهر قرار دارد. میتوان گفت به طور میانگین، هر سال یک میلیون گردشگر از تمام دنیا برای دیدن موزه ریکس آمستردام به هلند سفر می کنند. این موزه یک شاهکار به تمام معنا از قرن هفدهم میلادی است. با رفتن به آمستردام، می توانید از آثار معروفی که در این موزه وجود دارند و بخشی از هویت و تاریخچه هلند محسوب می شوند، دیدن نمایید. در ادامه با هلدینگ هلی ویزا همراه ما باشید تا اطلاعات کامل تری از این موزه مشهور کسب نمایید.

تاریخچه موزه ریکس آمستردام

در سال ۱۷۹۵، دولت هلند تصمیم گرفت تا برای حفظ و نگهداری میراث ملی کشور، موزه ای را مطابق موزه لوور پاریس در شهر لاهه بنا کند. اما چند سال بعد به خاطر عوامل سیاسی و مشکلاتی که در نگهداری آثار موزه وجود داشت، محل موزه تغییر کرد و به شهر آمستردام منتقل شد. در آمستردام نیز برای تعیین طراح و معمار موزه دو مسابقه برگزار شد که در رقابت دوم، پیر کایپرش معمار معروف هلندی برنده شد. پیر کایپرش یک بنا به سبک کلاسیک و گوتیک طراحی کرد که پس از یک دهه ساخت و ساز، سرانجام در سال ۱۸۸۵ تکمیل شد و به عنوان موزه ریکس آمستردام به طور رسمی افتتاح گردید.
دوران طلایی هلندگ مربوط به سال های ۱۶۲۰ تا ۱۶۸۰ است و اکثر آثار موجود در این موزه مربوط به همین زمان هستند‌. این آثار شامل ظروف سفالی و چینی، اشیای باقیمانده از کشتی هلندی مانند ابزارآلات، آلات موسیقی، سطل ها و کفش های چرمی خدمه، سه خانه عروسکی و مبلمان مجلل با خاتم‌ کاری سه بعدی می باشند. موزه ریکس آمستردام یک بار دیگر در سال ۲۰۱۳ بازسازی شد و درهای آن به روی گردشگران و بازدیدکنندگان باز شد.

معماری موزه ریکس آمستردام

همانطور که اشاره کردیم، پیر کایپرز، معمار مطرح و معروف هلندی موزه ریکس را طراحی و ساخته است و این موزه در سال ۱۸۸۵ به روی عموم مردم گشوده شد. بعد از پایان کار ساخت، این موزه به خاطر سبک معماری رنسانس و گوتیک به کار رفته در آن، مورد انتقاد افراد بسیاری قرار گرفت. اما با وجود این، هنوز هم پس از گذشت ۱۳۰ سال پابرجا بوده و یک مجسمه نمادین از کایپرز در مقابل آن قرار گرفته است. موزه ریکس آمستردام، در فاصله سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ مورد بازسازی قرار گرفت اما ساختار اصلی آن همانگونه که بود، حفظ شد. در زمان بازسازی، یک سالن ورودی بزرگ به همراه سقف شیشه ای و یک گذرگاه برای دوچرخه سواران به قسمت های موزه افزوده شد.

بخش های مختلف موزه ریکس آمستردام

موزه ریکس آمستردام چهار طبقه دارد و به طرز جالبی آن‌ را از صفر تا سه شماره‌ گذاری کرده اند. آثار موجود در این موزه، به ترتیب تاریخ خلق آن ها در طبقات جای گرفته اند. بنابراین باید ابتدا از طبقه صفر یا تالار ورودی شروع کنید و از آثار قرون وسطی بازدید کنید، سپس به طبقه اول رفته و آثار قرن هفدهم را مشاهده کنید. حالا مجددا باید به طبقه پایین بازگردید و آثار قرن های ۱۸ و ۱۹ را ببینید و نهایتا به دو طبقه باقی مانده برای دیدن آثار قرن بیستم رفته و از عظمت و شکوه این موزه لذت ببرید. قسمتی از موزه ریکس با عنوان گالری تجلیل وجود دارد و نقش آن نشان دادن نگهبان شب است. همچنین آثار با ارزشی از کشورهایی مانند اندونزی، تایلند، ژاپن، هندوستان، ویتنام و چین نیز در این موزه وجود دارند.
قسمت دیگری از موزه ریکس آمستردام، اتاق پذیرایی هارلم است. این اتاق زیبا را آبراهام ون در هارت به سبک کلاسیک و کاملا هماهنگ چیده است اما هر یک از اجزای آن به کشورهای مختلفی مربوط می شود، مثلا فرش از بلژیک، منبت کاری از فرانسه، لوسترها از انگلستان و نمای شومینه از ایتالیا آورده شده اند. به علاوه یک اتاق هم برای بازرگان ویلم فیلیپس کوپس طراحی شده تا در آن از مهمانان آن دوران پذیرایی و استقبال کند.
زمانی که از این اتاق ها بازدید می کنید، یک نوای موسیقی کلاسیک را می شنوید؛‌ بطوری که انگار در قرن هجدهم میلادی هستید. نکته دیگر در مورد بخش های مختلف موزه ریکس آمستردام این است که، قدیمی ترین و بزرگترین کتابخانه تاریخ و هنر هلند به نام کتابخانه کایپرز در این موزه قرار دارد. این کتابخانه فضای فوق العاده آرامی دارد و بازدیدکنندگان می توانند به مطالعه در آن بپردازند.
مواردی که ذکر کردیم مربوط به داخل موزه هستند. در قسمت بیرونی و در محوطه اطراف نیز فضای سبز بسیار تماشایی وجود دارد. مجسمه های هنرمندان مطرحی مانند مور و کالدر نیز در این قسمت قرار گرفته اند. در فصل های بهار و تابستان، زیبایی این منطقه با وجود گل های رنگارنگ دوچندان می شود.

معرفی برخی از آثار برجسته

• نقاشی شب ‌زنده ‌دار آمستردام: این اثر هنری، یکی از جاذبه های مهم آمستردام محسوب می شود. نقاشی شب زنده دار یک تصویر پویا و پرانرژی از شب های آمستردام را نشان می دهد و همیشه مورد توجه بازدیدکنندگان است.
• نقاشی دریانوردان سابق: این اثر زیبا، یک تجسم از زندگی دریانوردان در گذشته است. نقاشی دریانوردان در حقیقت این تجربه را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد که زندگی دریانوردان را تجسم کرده و ببینند.
• جواهرات خاص: در قسمتی که برای جواهرات در موزه ریکس آمستردام در نظر گرفته شده، مجموعه ای از جواهرات گرانبها و قدیمی به نمایش گذاشته شده است. جواهرات این قسمت شامل طلاهای با ارزش، الماس های بزرگ و گوهرهای قیمتی است.

بهترین زمان بازدید از موزه ریکس آمستردام

اگر می خواهید به بازدید موزه ریکس آمستردام بروید، می توانید برای جلوگیری از روبه رو شدن با شلوغی جمعیت بازدید کنندگان، قبل از ساعت ۱۱ صبح یا بعد از ساعت ۳ بعدازظهر به محل موزه مراجعه کنید. به علاوه برای اینکه در صف های طولانی خرید بلیط معطل نشوید، می توانید بلیط بازدید از این مجموعه را از وبسایت رسمی موزه ریکس تهیه کنید.

نحوه دسترسی به موزه ریکس

در هر جای آمستردام که باشید، می توانید با تاکسی های شهری خود را به موزه ریکس برسانید. در صورتی که بخواهید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایید، باید در ایستگاه مرکزی قطار روی خط ۲ یا ۵ تراموا سوار شوید و سپس در ایستگاه Hobbemastraat پیاده شوید. چنانچه در محلی دورتر از ایستگاه مرکزی قطار اقامت داشته باشید، باید از خطوط ۶، ۷ یا ۱۰ استفاده کرده و بعد در ایستگاه Spiegel Gracht نیز از قطار پیاده شوید. جهت استفاده از اتوبوس هم می توانید سوار خطوط ۱۷۰ ، ۱۷۲ و ۱۴۵ شوید و بعد در ایستگاه Hobbemastraat پیاده شوید.

ساعت و هزینه بازدید

برای اینکه بتوانید از موزه ریکس آمستردام بازدید کنید، باید از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۵ عصر خود را به آنجا برسانید. برای ورود به موزه نیز تهیه بلیط الزامی است.

جاذبه های گردشگری اطراف موزه ریکس آمستردام

• آدام تورن در فاصله ۹.۳ کیلومتری
• موزه اشتدلیک آمستردام در فاصله ۱.۶ کیلومتر
• پته توچینسکی در فاصله ۶.۶ کیلومتری
• میدان سد در فاصله ۵.۸ کیلومتر
• سیناگوگ پرتغالی در فاصله ۴ کیلومتری
• وندلا پارک در فاصله ۳۵۰ متری

رستوران های اطراف موزه ریکس آمستردام

• کافه رستوران غذای دریایی با فاصله ۷۰۰ متر
• رستوران داقاپ با فاصله ۱ کیلومتر
• رستوران شرپا با فاصله ۳۵۰ متر
• رستوران زا زا با فاصله ۸۰۰ متر
• رستوران پاتچکا با فاصله ۹۰۰ متر

هتل های نزدیک به موزه ریکس آمستردام

• هتل آقای آلبرت در فاصله ۷۵۰ متری
• هتل سنترال پارک در فاصله ۲۶۰ متری
• هتل کورنلیز در فاصله ۲۵۰ متری
• هتل مکس براون در فاصله ۶۰۰ متری
• هتل موزه آپولو در فاصله ۱۶۰ متری

بازدید از جاذبه های آمستردام

موزه ریکس آمستردام، با تنوع بینظیر در قسمت های مختلف خود و حفظ آثار ارزشمند فرهنگی و هنری، هر ساله مقصدی محبوب برای گردشگرانی است که برای دیدن آن به هلند سفر می کنند. دیدن آثار موزه ریکس یک تجربه منحصربفرد آموزشی و فرهنگی را برای بازدیدکنندگان به همراه دارد و همیشه برای افراد علاقمند، یک گزینه جذاب بوده است.
برای سفر به هلند و دیدن جاذبه های گردشگری آن، شما باید در گام اول نسبت به اخذ ویزای توریستی خود اقدام کنید. هلدینگ هلی ویزا یکی از مراجع رسمی و معتبری است که در زمینه اخذ انواع ویزا و دیگر موارد مربوط به مهاجرت فعالیت می کند. برای کسب آگاهی از چگونگی همکاری با هلدینگ هلی ویزا، می توانید از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

موزه ریکس نخستین بار در کجا بنا شد؟

این موزه ابتدا در شهر لاهه بنا شد اما بعدها به خاطر برخی مسائل، به محل کنونی خود یعنی شهر آمستردام منتقل شد.

کدام جاذبه های گردشگری در اطراف موزه ریکس آمستردام قرار دارند؟

جاذبه های گردشگری اطراف موزه ریکس شامل آدام تورن، موزه اشتدلیک، سیناگوگ پرتغالی، میدان سد و… هستند.

بهترین زمان بازدید از موزه ریکس آمستردام چه ساعاتی از روز است؟

بهترین زمان برای روبه رونشدن با ازدحام جمعیت بازدیدکننده، قبل از ساعت ۱۱ صبح و یا بعد از ساعت ۳ بعدازظهر می باشد.