دکترا در هلند یکی از روش‌های دریافت اقامت تحصیلی از این کشور است. هلند یکی از معتبرترین سیستم های دانشگاهی در اروپا را دارد. این کشور همچنین کشوری است که سنت های غنی از دستاوردهای هنری، فرهنگی و علمی را توسعه داده و به اشتراک گذاشته است.

تحصیل دکترا در خارج از کشور در هلند یک انتخاب محبوب برای کسانی است که به دنبال استفاده از این فرهنگ ذهن باز، نوآوری و تبادل بین المللی ایده هستند. همچنین جمعیت چند زبانه این کشور باعث شده است که اکثر برنامه های دکتری آن به زبان انگلیسی تدریس می شود.

در این مقاله هر آنچه که باید در مورد تحقیقات دکترا در هلند بدانید را پوشش می دهد. این مقاله شامل اطلاعات مهم به روز در مورد سیستم دانشگاه هلند و ساختار یک برنامه دکترا هلندی معمولی است. ما همچنین حقایق کلیدی در مورد هزینه های تحصیل، بودجه و الزامات ویزا را پوشش داده ایم. پس با ما تا پایان این مقاله در هلی ویزا همراه باشید.

فرصت های دکترا در هلند – چه چیزی برای سال 2023 ارائه می شود؟

دانشگاه‌های هلند از شهرت چشمگیری برخوردارند. سیستم دانشگاهی هلند به قرن شانزدهم برمی‌گردد و هنرمندان، متفکران و دانشمندان مشهور بسیاری را پرورش داده است. پژوهشگران دکترا بسیار مورد توجه دانشگاه های هلند هستند. دانشگاه های هلند علاقه مند به جذب استعدادها از سراسر جهان هستند، از این رو آن‌ها مزایای بسیاری را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

 • وضعیت کارمند: اکثر دانشجویان دکترا در هلند به عنوان کارمند دانشگاه حقوق دریافت می کنند.
 • جمعیت دانشجویان بین‌المللی: هلند دارای سنت افتخارآمیز مبادلات بین‌المللی است که حدود 10 درصد از دانشجویان این کشور از خارج از کشور می‌آیند.
 • سیستم دانشگاهی تاریخی: هلند دارای چندین دانشگاه است که قدمت آن‌ها به قرن شانزدهم باز می گردد.
 • به رسمیت شناختن جهانی: دانشگاه های هلند به طور مداوم در رتبه بندی های جهانی در 200 دانشگاه برتر قرار دارند.
 • علاوه بر این، هلند تنها کشوری است که در آن دانشجویان دکترا با همراهی محافظان تشریفاتی از پایان نامه خود دفاع می کنند.

تحصیل دکترا در هلند – جزئیات کلیدی

دانشگاه ها 70

جوایز نوبل 21

قدیمی ترین دانشگاه = دانشگاه لیدن (1575)

دانش آموزان بین المللی = 124,876 

طول دوره دکتری = 4 سال

هزینه های نمایندگی  = n/a*

سال تحصیلی = سپتامبر تا آگوست

*بیشتر محققین دکتری حقوق بگیر هستند و شهریه سنتی پرداخت نمی کنند.

برنامه مناسب خود را انتخاب کنید

انتخاب های زیادی برای تحصیل دکتری در هلند وجود دارد، پی با بررسی مناسب و خوبی می توانید انتخاب درستی داشته باشید.

دانشگاه های دکترا در هلند

سه نوع اصلی موسسه آموزش عالی در هلند وجود دارد. به عنوان یک دانشجوی دکترا به احتمال زیاد در یک دانشگاه تحقیقاتی در هلند تحصیل می کنید ، اما این سه دسته به شرح زیر است:

 1. دانشگاه های تحقیقاتی مؤسسات آکادمیک اصلی برای تحقیقات در سطح دکترا هستند. آن‌ها دارای امکانات پیشرفته و هیئت علمی متخصص برای تربیت دانشجویان دکترا هستند.
 2. دانشگاه های علوم کاربردی یا مؤسسات HBO ( hogescholen ) در هنرها و علوم عملی تخصص دارند. آن‌ها برنامه های دکترا را ارائه نمی دهند.
 3. مؤسسات آموزش بین المللی به طور خاص برای دانشجویان بین المللی طراحی شده اند و بر تبادل دانش بین فرهنگی تمرکز دارند. در حال حاضر، تنها مؤسسه آموزش IHE Delft برنامه دکترا ارائه می دهد.

برنامه های دکترا در هلند توسط دانشگاه های تحقیقاتی ارائه می شود و تحصیل شما در یکی از موارد زیر انجام می شود:

 • مدارس تحصیلات تکمیلی اختصاصی (مرتبط با یک دانشگاه)
 • مدارس تحقیقاتی (اغلب توسط کنسرسیومی از مؤسسات برای پیگیری پروژه‌ها و حوزه‌های تحقیقاتی در حال انجام تشکیل می‌شوند).

شهرهای دانشگاهی هلند

چندین شهر در هلند با یک یا چند دانشگاه و تعداد زیادی دانشجو وجود دارد:

 • تحصیل در آمستردام
 • تحصیل در دلفت
 • تحصیل در آیندهوون
 • تحصیل در گرونینگن
 • تحصیل در لیدن
 • تحصیل در نایمخن
 • تحصیل در روتردام
 • تحصیل در تیلبورگ
 • تحصیل در واگنینگن
 • رتبه بندی دانشگاه های هلند

سیستم دانشگاهی در هلند در سراسر جهان بسیار مورد توجه است. دانشگاه‌های آن در رتبه‌بندی سه دانشگاه بزرگ جهان قرار دارند، با بیش از 10 دانشگاه در بین 200 دانشگاه برتر برای سال 2020/21.

10 دانشگاه برتر هلند در سال 2023

دانشگاه و تحقیقات واگنینگن 

دانشگاه آمستردام

دانشگاه اوترخت

دانشگاه صنعتی دلفت

دانشگاه گرونینگن

دانشگاه لیدن  

دانشگاه اراسموس روتردام

دانشگاه Vrije در آمستردام 

دانشگاه رادبود

دانشگاه ماستریخت

اطلاعات این جدول بر اساس آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز، رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS و رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان است. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت آن‌ها مراجعه کنید.

آیا رتبه برای تحصیل در مقطع دکترا مهم است؟

رتبه بندی دانشگاه می تواند به شما در انتخاب یک پروژه یا برنامه دکترا کمک کند، مشروط بر اینکه بدانید که چه چیزی می خواهید. راهنمای ما نحوه استفاده از رتبه بندی را به عنوان یک فارغ التحصیل آینده نگر توضیح می دهد.

ساختار دکتری در هلند

برنامه دکترا در هلند یک مدرک دوره سوم است (یعنی بعد از دوره‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد) که توسط فرآیند بولونیا (پیمان یا معاهده بلونیا فرایندی است که با این کار دانشجویان می‌توانند به‌راحتی و بدون مشکلات برای تطبیق مدارک، در تمام کشورهای‌اروپایی عضو این پیمان مشغول به تحصیل شوند.

اگر قصد داشته باشید در یکی از 47 کشوری که اکنون در آن ثبت نام کرده اند تحصیل کنید، آشنایی با این معاهده برای شما مهم است) تعریف شده است. مانند انگلستان، تحقیقات دکترای هلندی بر یک موضوع خاص متمرکز است و در قالب یک پایان نامه مستند شده است که نتایج و نتیجه گیری های اصلی دانشجو را ارائه می دهد.

وضعیت کارمند

اکثر داوطلبان دکترا به عنوان محقق حرفه ای استخدام می شوند. این بدان معناست که در طول دوره دکترا به شما حقوق پرداخت می شود. در مقابل، شما وظایف مختلفی به عنوان محقق خواهید داشت و باید در کار و عملیات دانشگاهی موسسه خود مشارکت کنید. این احتمالاً شامل مسئولیت های آموزشی و همچنین مسئولیت های دیگر می شود.

طول دوره دکتری

دوره دکتری هلندی حداقل چهار سال طول می کشد. این تا حدی به دلیل وضعیت کارمندی شما به عنوان یک محقق دکتری و مسئولیت‌های آموزشی و اداری اضافی است که این امر مستلزم آن است. محققان دکتری که به طور رسمی با یک دانشگاه مرتبط نیستند (یعنی داوطلبان دکترای خارجی) ممکن است برای تکمیل مطالعات خود در دوره دکتری زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

نظارت

تحقیقات شما توسط یک ناظر متخصص نظارت خواهد شد. آن‌ها همچنین باید پایان نامه نهایی شما را برای ارسال تائید کنند. بسته به ساختار برنامه شما، نظارت شما ممکن است شامل بررسی منظم پیشرفت و نکات بازبینی رسمی باشد. شما همچنین ممکن است یک سرپرست مشترک داشته باشید.

نظارت موقت

برخلاف سایر کشورها، سمت استاد راهنمای دکترا هلندی از نظر فنی برای اکثر دوره های دکتری شما موقت است. آن‌ها فقط قبل از تشریفات دفاع منصوب می شوند، در این بخش آن‌ها نقش کلیدی ایفا خواهند کرد.

مراسم دفاع از دکتری

یکی از جنبه های منحصر به فرد دکتری هلند، دفاع از پایان نامه تشریفاتی است. این فرآیند بسیار تشریفاتی است و می تواند کاملاً متفاوت از سایر ارزیابی های دکترا باشد.

همه شرکت کنندگان، از جمله شما، ملزم به پوشیدن لباس کامل دانشگاهی و استفاده از عناوین رسمی هستند. مراسم توسط یکی از افسران دانشگاه به نام بیدل (یا پدل) شروع می شود و به پایان می رسد. شما همچنین می توانید توسط دو حامی (paranimfen) همراهی شوید. به طور سنتی و در گذشته، اینها به عنوان محافظ عمل می کردند! امروزه آن‌ها برای حمایت معنوی و کمک عملی در آنجا هستند.

در طول دفاع از پایان نامه، شما توسط یک کمیته دکتری منصوب از حداقل سه دانشگاه ارزیابی می شوید. آن‌ها تعیین خواهند کرد که آیا پایان نامه شما ارزش دکترا را دارد یا خیر. فرآیند دفاع بیشتر تشریفاتی است. زیرا کمیته قبلاً پایان نامه شما را خوانده است و به احتمال زیاد در مورد اعطای دکترای شما تصمیم گرفته است.

اعتبارسنجی

مدارک دکتری هلندی مستقیماً توسط هر دانشگاه اعطا می شود. دانشگاه ها مسئول کیفیت و محتوای آموزش دکتری شما هستند. با این حال، تضمین کیفیت برای فرآیند دکترا، توسط هلند و سازمان اعتباربخشی فلاندری (NVAO) نظارت می شود.

هزینه ها و بودجه

از آنجایی که دانشجویان دکترا کارمند هستند و حقوق دریافت می کنند، پس بسیاری از برنامه های دکتری هلند شهریه ندارند. در صورت نیاز، هزینه های تحصیل دکترا در هلند به طور کلی با سایر کشورهای اتحادیه اروپا قابل مقایسه است. هزینه ها برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس یکسان است. همچنین بسیاری از فرصت های کمک مالی دکترا برای دانشجویان بین المللی در دسترس است.

شهریه دکتری هلند

اکثر دانشجویان دکترا در هلند کارمندان دانشگاه هستند و برای تامین هزینه تحقیقات خود حقوق دریافت می کنند. این بدان معناست که هیچ شهریهای برای داوطلبان دکترا یا دانشجویان دکتری وجود ندارد. با این حال، انواع دیگری از داوطلبان دکترا وجود دارد که ممکن است به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته نشوند:

 • همکاران پژوهشی دکتری قراردادی که تحقیقات آن‌ها توسط یک منبع خارجی (مانند بورسیه تحصیلی یا کارفرما) حمایت می شود.
 • داوطلبان دکترای خارجی که توسط خود تامین مالی می شوند و در اوقات فراغت خود روی تحقیقات دکتری خودشان کار می کنند.

این دانشجویان دکترا معمولاً مجبور به پرداخت نوعی شهریه هستند. مقدار مشخص می تواند متفاوت باشد و بسته به موسسه تحقیقاتی، خود تحقیق و مدت زمان مطالعه متفاوت است. صرف نظر از اینکه وضعیت کارمندی دارید یا خیر، ممکن است همچنان نیاز به پرداخت هزینه های قانونی داشته باشید. این هزینه های اضافی نظارت، معاینه، مدیریت و دسترسی به دانشگاه را پوشش می دهد. مبالغ می تواند بسته به دانشگاه و رشته شما متفاوت باشد.

بودجه دکتری در هلند

مجموعه ای از بورسیه های تحصیلی برای مدرک دکترا در دسترس است. موارد زیر مکان های خوبی برای جستجوی اطلاعات بیشتر هستند:

 • -Nuffic سازمان هلندی برای بین المللی سازی در آموزش
 • تحصیل در هلند – ابتکار  Nuffic
 • -Euraxess سازمانی که پویایی و فعالیت دانشگاهی را در اروپا ترویج می کند.

دانشگاه ها نیز گزینه های تامین مالی را برای دانشجویان خود ارائه می دهند. می‌توانید در وب‌سایت‌های آن‌ها منابع مالی دکترا را پیدا کنید.

درخواست دکترا در هلند

روند درخواست دکترا در هلند مشابه روند انگلستان است، اما می تواند از جهات کلیدی متفاوت باشد. اکثر متقاضیان یا برای دکتری آگهی شده درخواست می دهند یا پروژه خود را از طریق یک پروپوزال تحقیقاتی پیشنهاد می کنند. شما می توانید اطلاعات مربوط به جزئیات تماس را با مرور دوره های دکترا در هلند یا با مراجعه مستقیم به وب سایت های دانشگاه های آن پیدا کنید. از آنجایی که داوطلبان دکترا پژوهشگران دکترا هستند، ممکن است موقعیت های دکترا را نیز به عنوان شغل پیدا کنید.

شرایط پذیرش

در هلند، یک شرط استاندارد برای پذیرش دکترا، داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یک حوزه موضوعی مرتبط است. هلند یکی از اعضای منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) است. این بدان معناست که به راحتی مدرک کارشناسی ارشد را از سایر کشورهای اروپایی به رسمیت می شناسد. بسیاری از مدارک خارجی معادل نیز ممکن است به رسمیت شناخته شوند. شما می توانید معادل مدرک خود را در Nuffic (سازمان هلندی برای بین المللی سازی در آموزش) یا در وب سایت دانشگاه آینده خود بررسی کنید.

دیگر شرایط ورودی می تواند بسته به دانشگاه و رشته شما متفاوت باشد. با توجه به وضعیت پژوهشگران دکتری هلندی به عنوان کارمندان دانشگاه، ممکن است از شما نیز خواسته شود که فرآیندهای درخواست اضافی دیگری را طی کنید و مدارک درخواست بیشتری را نسبت به یک دانشجوی دکتری معمولی ارسال کنید. اینها می تواند شامل یک بیانیه شخصی، CV  و توصیه نامه مراجع قوی علمی یا حرفه ای باشد .

شرایط ورود به مقطع دکترا

معیارهای عمومی واجد شرایط بودن برای درخواست های دکترا در هلند مشابه اکثر کشورهای اتحادیه اروپا است.

الزامات زبان

اکثر برنامه های دکترا در هلند به زبان انگلیسی تدریس می شوند. افراد غیر بومی انگلیسی در آزمون های زبان انگلیسی به نمرات رضایت بخشی نیاز دارند . نمرات معمولی مورد نیاز در زیر آمده است.

تافل مبتنی بر اینترنت = 90        

آیلتس = حداقل 6.5

همچنین امکان تحصیل در مقطع دکترا به زبان هلندی وجود دارد. در این مورد، ممکن است از شما خواسته شود که نمرات رضایت بخشی آزمون های زبان هلندی را ارائه دهید. حتی اگر مطالعات شما به زبان انگلیسی باشد، یادگیری هلندی ممکن است مفید باشد! این امر زندگی روزمره و ارتباط با محققان هلندی را ساده می کند.

فرآیند برنامه

سال تحصیلی هلند از سپتامبر تا آگوست ادامه دارد. آخرین مهلت درخواست برای اکثر برنامه های تحصیلی 1 می است. با این حال، از آنجایی که برنامه های دکترا کمتر به درس و امتحان وابسته هستند، مهلت های درخواست معمولاً انعطاف پذیر هستند. شما باید درخواست برای رشته انتخابی خود را با دانشگاه خود بررسی کنید.

برخی از درخواست های مدرک دانشگاهی، از طریق پورتال آموزش عالی هلند Studielink انجام می شود. این مشابه سیستم UCAS برای دانشجویان مقطع کارشناسی بریتانیا است. این پلت فرم همچنین می تواند پرداخت شهریه را ترتیب دهد. با این حال، برای بسیاری از برنامه های دکترا باید مستقیماً برای دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهید. فرآیند درخواست بسته به موسسه تحقیقاتی خاص می تواند متفاوت باشد. شما باید همیشه روند درخواست را در وب سایت دانشگاه بررسی کنید.

درخواست برای دکتری

درخواست دکترا در هلند به مدارک و فرآیندهای درخواست اضافی دیگری نیاز دارد. این مدارک شبیه به بریتانیا هستند. برای اطلاعات بیشتر درباره مدارک مورد نیاز به بررسی های دیگری نیاز دارید.

ویزای دانشجویی

هلند یک کشور چند فرهنگی و جهانی است که از درخواست های مهاجرت از طیف وسیعی از کشورها استقبال می کند. دانشجویان سایر نقاط اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا معمولاً برای تحصیل در دانشگاه های هلند نیازی به ویزا ندارند. سایر دانشجویان بین المللی معمولاً نیاز به ترتیب ویزاهای ورود و مجوزهای تحصیلی دارند.

اگر به ویزا نیاز دارید، دانشگاه شما باید از درخواست شما پشتیبانی کند. پس از ثبت نام باید با شما تماس بگیرند تا در این مورد به شما کمک کنند. اگر این طور نیست، می توانید برای اطلاعات مرتبط با بخش منابع انسانی موسسه میزبان خود یا دفتر بین المللی تماس بگیرید.

اطلاعات ویزا برای دانشجویان انگلستان در هلند

دانشجویان بریتانیا از سال تحصیلی 2021-22 به بعد، دیگر شهروند اتحادیه اروپا نیستند. این بدان معناست که ممکن است در هنگام تحصیل در هلند یک دانشجوی بین المللی در نظر گرفته شوید. ممکن است مشمول شرایط و نرخ های مختلف ویزا باشید، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد.

درخواست ویزای ورودی

اگر شما یک تبعه اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس هستید، برای تحصیل دکترا در هلند نیازی به ویزا ندارید . شما می توانید آزادانه وارد و خارج از کشور شوید و در طول دوره تحصیلی خود سفر کنید. شهروندان برخی از کشورهای منتخب دیگر نیز ممکن است از نیاز به ویزا معاف باشند. فهرست کامل از خدمات مهاجرت و تابعیت هلند (IND) در دسترس است.

سایر دانشجویان بین المللی به ویزای ورود طولانی مدت (MVV) نیاز دارند . دانشگاه شما معمولاً از طرف شما برای این درخواست اقدام می کند. قبل از سفر می توانید آن را از سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود دریافت کنید. بسته به شرایط خاص ویزای خود، ممکن است برای سفر در داخل هلند، کشورهای همسایه (به عنوان مثال بلژیک و فرانسه) یا بیشتر کشورهای اروپایی محدودیت داشته باشید.

درخواست برای اجازه اقامت

شهروندان اتحادیه اروپا EEA  /و سوئیس برای تحصیل در هلند نیازی به اجازه اقامت ندارند و نیازی به گزارش به IND ندارند. سایر دانشجویان بین المللی برای تحصیل نیاز به درخواست مجوز اقامت موقت (VVR) از IND دارند. درخواست و هزینه های آن معمولاً توسط دانشگاه شما از طرف شما پوشش می شود. قبل از سفر می توانید مجوز را از سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود دریافت کنید. مجوز اقامت برای مدت دوره دکتری شما به اضافه سه ماه، حداکثر برای پنج سال معتبر است. با این حال، می توانید برای تمدید درخواست دهید.

ثبت نام در شورای محلی هلند

همه دانشجویان خارجی، از جمله اتباع اتحادیه اروپا ، باید پس از ورود به کشور در شورای محلی اقامت هلند ثبت نام کنند. مقررات دقیق می تواند در شوراهای مختلف متفاوت باشد. شما در پایگاه داده های سوابق شخصی (BRP) ثبت خواهید شد و توسط IND یک شماره خدمات شهروندی (BSN)  به شما داده می شود. باید توجه داشته باشید که معمولاً نیاز به ارائه مدرک هویتی (گذرنامه و کپی گواهی شده شناسنامه خود) و سابقه اقامت خود در هلند دارید.

این مراحل برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس پس از ثبت نام در  IND، توسط دانشگاه انجام می شود. سایر دانشجویان بین المللی پس از دریافت ویزای ورود و اجازه اقامت خود باید این کار را انجام دهند.

بیمه سلامت

برای تحصیل در هلند، طبق قانون باید بیمه درمانی در طول دوره دکتری خود داشته باشید. دانشجویان اتحادیه اروپاEEA  / معمولاً تحت پوشش کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) قرار می گیرند. این به شما حق برخورداری از مراقبت های بهداشتی در هلند را می دهد.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا  EEA/ یا باید نزد یک بیمه گذار در کشور خود (که در هلند معتبر است) بیمه شوند یا از بیمه سلامت بین المللی خصوصی استفاده کنند. دانشجویان بین المللی از برخی کشورها ممکن است نیاز به آزمایش پزشکی برای سل (TB) داشته باشند. این کار باید توسط اداره بهداشت منطقه (GGD) ظرف سه ماه پس از دریافت مجوز اقامت انجام شود. اطلاعات بیشتر از IND در دسترس است.

اعتبار سند مسافرتی

مدارک فوق فقط زمانی معتبر است که شما در مقطع دکتری می خواهید مشغول به تحصیل شوید. اگر برنامه خود را متوقف کنید، باید برای اسناد به روز شده درخواست دهید.

مراحل بعدی

هلند تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه های خود را بسیار مورد توجه قرار می دهد. همچنین دانشگاهیان آن سوابق بسیار خوبی در تحقیقات جهانی دارند. پس  به عنوان فارغ التحصیل دکترا از یک دانشگاه هلند، شما یک محقق بسیار کارآمد خواهید بود. یک دکترای هلندی همچنین تجربه حرفه ای از کار رسمی تر در آموزش عالی را دریافت خواهد کرد. دریافت دکترا در هلند یک مدرک تحصیلی چشمگیر و یک دروازه عالی برای تحقیقات آکادمیک بیشتر است.

بسیاری از دانشگاه های تحقیقاتی هلند نیز پیوندهای قوی با تجارت و صنعت دارند و آموزش های حرفه ای و مشارکت های بیشتری را ارائه می دهند.

آیا می توانم بعد از دکترا در هلند کار کنم؟

اتباع اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس برای کار در هلند پس از تحصیل در مقطع دکترا نیازی به اجازه اقامت یا اجازه کار (TWV) ندارند. گذرنامه یا کارت شناسایی معتبر  برای آن کافی است. اما اتباع غیر اروپایی باید برای شرایط جدید ثبت نام کنند.

سایر دانشجویان بین المللی باید برای مجوز اقامت جدید اقدام کنند . برای انجام این کار، باید در پایگاه داده سوابق شخصی (BRP) ثبت نام کرده باشید، یک شماره خدمات شهروندی (BSN) داشته باشید. هزینه 174 یورو وجود دارد. برای ماندن در این کشور برای بیش از یک سال، می‌توانید برای اقامت طولانی‌مدت با مجوز مهاجرت با مهارت بالا در هلند درخواست دهید

سوالات متداول

آیا می توان در مقطع دکتری در هلند تحصیل کرد؟

بله ، تحصیل در مقطع دکتری یکی از روش های دریافت اقامت تحصیلی در هلند است

آیا ممکن است پس از پایان دکتری استخدام شویم؟

بله، بیشتر فارغ التحصیلان رشته دکتری در هلند به عنوان محقق استخدام می شوند.