ویزای کارآفرینی هلند را می شناسید؟ مجوز اقامت هلند برای کارآفرینی(استارت آپ) و کار برای افرادی از خارج از اتحادیه اروپا (EU) است که به دنبال راه اندازی یک کسب و کار نوآورانه در هلند هستند. مجوز اقامت حداکثر 1 سال اعتبار دارد. در طول این مدت، شما باید یک محصول یا خدمات جدید و نوآورانه را تحت راهنمایی یک تسهیل کننده با تجربه تولید یا معرفی کنید.

ویزای استارت آپ یا ویزای کارآفرینی هلند چیست؟

اجازه اقامت برای استارت آپ ها به کارآفرینان بلندپرواز خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس اجازه می دهد تا برای اجازه اقامت موقت هلند درخواست دهند. این نوع ویزا به کارآفرینان 1 سال فرصت می دهد تا کسب و کار نوآورانه خود را راه اندازی کنند. دریافت راهنمایی از یک مجری مجرب الزامی است. این پشتیبانی به شما کمک می کند تا از یک استارتاپ به یک کسب و کار عملیاتی تبدیل شوید. این یک موقعیت برد-برد برای کارآفرین و جامعه هلندی به طور کلی است: شما یک تجارت موفق دارید و اقتصاد هلند از آن سود می برد.

چگونه درخواست ویزای کارآفرینی کنید؟

شما یا تسهیل کننده شما در هلند می توانید برای اجازه اقامت برای استارت آپ ها درخواست دهید. این کار از طریق خدمات مهاجرت و تابعیت (Immigratie-en Naturalisatiedienst)، IND  انجام می شود. تسهیل کننده شما می تواند به صورت آنلاین درخواست دهد. اگر خودتان درخواست می دهید، باید فرم درخواست را از طریق پست ارسال کنید. انجام این کار شامل ارائه اطلاعات در مورد خودتان است. و همچنین برنامه گام به گام شما، که توضیح می دهد چگونه قصد دارید از ایده خود به سمت راه اندازی یک شرکت بروید. این امر توسط آژانس سازمانی هلند (RVO)  ارزیابی می شود.

کارآفرینان استارتاپی که در خارج از کشور زندگی می کنند می توانند درخواست خود را برای اجازه اقامت به سفارت یا کنسولگری هلند در کشور محل زندگی خود ارسال کنند. این پروسه ممکن است شامل درخواست برای اجازه اقامت موقت (mvv) باشد یا نباشد. برای این منظور اطلاعات IND را برای استارت آپ های خارجی بررسی کنید. وقتی ملیت خود را وارد می کنید، خواهید دید که آیا نیاز به درخواست مجوز اقامت موقت دارید یا خیر.

استثنا mvv برای کارآفرینان استارتاپی از استرالیا، کانادا، ژاپن، موناکو، نیوزلند، واتیکان، بریتانیا، ایالات متحده، کره جنوبی و سوئیس وجود دارد. این کارآفرینان می توانند با استفاده از فرم درخواست موجود در وب سایت، مستقیماً به IND درخواست دهند . اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت معتبر هستند و می‌خواهند اجازه اقامت خود را به اجازه اقامت برای کارآفرینان استارت‌آپ تغییر دهند نیز می‌توانند از آن فرم درخواست استفاده کنند.

هزینه های ویزای کارآفرینی

هنگام درخواست مجوز اقامت برای استارت آپ ها باید هزینه درخواست را پرداخت کنید.

شرایط مجوز اقامت برای استارت آپ ها

برای ارزیابی، IND  با آژانس تصدی هلند، بخشی از وزارت امور اقتصادی و سیاست آب و هوا مشورت می کند. 5 شرط وجود دارد که باید رعایت کنید:

شرط 1: همکاری با یک تسهیل کننده

یکی از شرایط لازم برای مجوز اقامت، همکاری با یک تسهیل کننده است. این همکاری باید در یک توافق نامه (امضا) بین کارآفرین استارتاپ و تسهیل کننده تنظیم شود.

 • مجری باید تجربه هدایت استسارتاپ ها را داشته باشد.
 • تسهیل‌گر بسته به راهنمایی‌هایی که کارآفرین استارت‌آپ نیاز دارد، بسته‌ای سفارشی در اختیار کارآفرین استارت‌آپ قرار می‌دهد. تسهیل کننده می تواند به عنوان مثال در مدیریت عملیاتی، بازاریابی، تحقیق و جستجوی سرمایه گذاران برای راه اندازی شرکت نوآور کمک کند.
 • مجری یک معاون در داخل سازمان دارد.
 • مجری نباید فساد مالی داشته باشد.
 • تسهیل کننده نباید ورشکستگی داشته باشد و نباید دارای سهام منفی باشد.
 • تسهیل کننده نباید با کارآفرین استارت آپی رابطه فامیلی نزدیک داشته باشد (فرزند، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، عمو/خاله، پسرعمو، برادرزاده و خواهرزاده).

شرط 2: محصول یا خدمات نوآورانه است

آژانس تصدی هلند ارزیابی خواهد کرد که آیا محصول یا خدمات شما “نوآورانه” است یا خیر. محصول یا خدمات نوآورانه است اگر حداقل یکی از 3 شرط زیر برآورده شود:

 • این محصول یا خدمات در هلند جدید است.
 • یک فناوری جدید برای تولید، توزیع یا بازاریابی درگیر است.
 • رویکرد سازمانی و فرآیندی نوآورانه جدیدی در برنامه شما وجود دارد.

مثال های (غیر قطعی دیگر) می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کار شما عرضه محصول یا خدمات جدید در هلند است.
 • کار شما نشان دهنده فناوری جدید است.
 • کار شما دارای ساختار/فرآیند اصلی سازمانی است.
 • رویکرد اصلی کار شما صرفه جویی در انرژی است.
 • انطباق ها یا ترکیبات هوشمند و خلاقانه در خدمت برنامه های کاربردی بین بخشی دارید.
 • ترکیبات جدید محصول/بازار دارید.
 • رویکرد بازار شما خلاق یا نوآورانه است.
 • نوآوری اجتماعی دارید.

شرط 3: کارآفرین استارتاپی برنامه ای برای پیشبرد ایده تا تبدیل به یک کسب و کار دارد

به عنوان یک کارآفرین استارتاپی، برای پیشرفت از یک ایده به یک کسب و کار، باید فعالیت های خاصی را انجام داد. دولت می خواهد بداند این‌ها چه فعالیت هایی هستند. کارآفرین استارتاپ این ایده را در یک طرح گام به گام که حاوی اطلاعات مربوط به سازمان است، توضیح می دهد. کارآفرین استارتاپی باید نقش فعالی داشته باشد. این بدان معناست که آنها صرفاً یک سهامدار یا سرمایه گذار نیستند. برنامه گام به گام باید حداقل شامل موارد زیر باشد:

 • ساختار سازمان
 • نقش ها و وظایف
 • شکل قانونی
 • پرسنل
 • هدف شرکت
 • شرح ایده برای محصول یا خدمات و چرایی نوآوری آن (شرط 2 را ببینید).
 • فعالیت های مورد انتظار در سال اول
 • شرح برنامه ریزی و فعالیت های کسب و کار
 • اقداماتی که برای راه اندازی شرکت باید انجام شود

شرط 4: کارآفرین راه اندازی و تسهیل کننده در ثبت کسب و کار KVK ثبت شده است

کارآفرین استارتاپی باید در ثبت کسب و کار اتاق بازرگانی هلند (KVK) ثبت نام کند. این ورودی باید نشان دهد که کارآفرین استارتاپی در استارتاپ حرفی برای گفتن دارد. این مهم است تا بتوانیم در مورد شرکت آینده خود تصمیم گیری کنیم.

آیا هنوز امکان ثبت کسب و کار در  KVKبرای شما  وجود ندارد؟ تسهیل کننده باید با صدور یک اظهارنامه تضمین کند که استارت آپ با دریافت مجوز اقامت ثبت می شود. مجری باید شماره KVK نیز داشته باشد. آژانس تصدی هلند ورود شما در بخش ثبت کسب و کار را بررسی می کند.

شرط 5: پول (منابع) کافی برای اقامت و زندگی در هلند وجود دارد

کارآفرین استارتاپی باید پول (درآمد) کافی برای اقامت، زندگی و راه اندازی کسب و کار در هلند داشته باشد. کارآفرینان تازه کار ممکن است به بودجه عمومی مانند مزایای رفاهی متکی نباشند.

کارآفرین استارتاپی می تواند به طرق مختلف ثابت کند که منابع کافی دارد. کارآفرین می تواند از طریق صورت حساب بانکی نشان دهد که پول کافی در حساب خود دارد. مبلغ موجود باید حداقل 70٪ از مبلغ استاندارد برای افراد مجرد تحت قانون حداقل دستمزد باشد. شخص دیگر (حقوقی) مانند تسهیلگر نیز ممکن است با ارائه پول (منابع) به کارآفرین استارتاپ، ایشان تأمین مالی کند. این مبلغ باید برای کل دوره اقامت کارآفرین استارت آپی (حداکثر 1 سال) در دسترس و کافی باشد.

برنامه تائید ویزای کارآفرینی

روند درخواست ویزا حداکثر 3 ماه طول می کشد.

اگر درخواست شما تائید شود، از شما خواسته می شود که اجازه اقامت موقت (mvv) خود را از کنسولگری یا سفارت هلند دریافت کنید. پس از ورود به هلند، به شما گفته می شود که چه زمانی و کجا اجازه اقامت موقت خود را دریافت کنید. این مکان می تواند دفتر IND یا یکی از مراکز مهاجرت در هلند باشد .

ترتیب اقامت برای پرسنل ضروری و اصلی استارتاپ ها

آیا نیاز به استخدام متخصصان خارجی بسیار ماهر دارید که برای توسعه و رشد استارتاپ شما ضروری است؟ از اول ژوئن 2021، استارت آپ ها می توانند برای ترتیب اقامت  پرسنل ضروری استارت آپ ها درخواست دهند. این پروژه آزمایشی 4 ساله استخدام پرسنل خارجی ضروری را آسانتر و سریعتر می کند. شرایط دیگری نیز وجود دارد که باید برای درخواست ترتیب اقامت رعایت کنید. تمام شرایط و نحوه درخواست را در وب سایت IND بخوانید .

در پایان سال اول از ویزای کارآفرینی چه اتفاقی می افتد؟

اجازه اقامت برای استارتاپ ها به شما امکان می دهد حداکثر به مدت 1 سال در هلند بمانید و به عنوان کارآفرین کار کنید. در پایان سال 1، می توانید برای اجازه اقامت به صورت خوداشتغالی درخواست دهید. یا نوع دیگری از اجازه اقامت به شرط داشتن شرایط آن را داشته باشید.

مجوز اقامت در هلند

در هلند، IND  مسئول صدور مجوز اقامت است. به طور کلی، قوانین و مقررات بسته به اینکه شما یک تبعه اتحادیه اروپا یا غیر اتحادیه اروپا هستید و مدت زمانی که قصد اقامت دارید متفاوت است.

اگر ملیت اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس ندارید و برای زندگی در هلند و کار به عنوان کارآفرین به هلند می آیید، به اجازه اقامت نیاز دارید. بسته به کشور مبدأ شما، ممکن است لازم باشد برای یک مجوز اقامت موقت درخواست دهید. پس ازآن می توانید از امکان ” آمدن به هلند به عنوان یک کارآفرین” استفاده کنید و دریابید که چه چیزی در مورد شرایط شما صدق می کند.

همچنین اگر به عنوان کارمند به هلند می آیید، ممکن است به اجازه اقامت نیاز داشته باشید. کارفرمای شما باید برای دریافت مجوز کار به شعبه کاریابی آژانس بیمه کارمند (UWV) مراجعه کند. روش یک مرحله ای به شما امکان می دهد برای یک مجوز واحد درخواست دهید. این مجوز شامل یک مجوز کار و یک مجوز اقامت؛ دو در یک است.

نتیجه گیری

مجوز اقامت هلند برای استارت آپ ها برای افرادی از خارج از اتحادیه اروپا (EU) است که به دنبال راه اندازی یک کسب و کار نوآورانه در هلند هستند. مجوز اقامت حداکثر 1 سال اعتبار دارد. در طول این مدت، شما باید یک محصول یا خدمات جدید و نوآورانه را تحت راهنمایی یک تسهیل کننده با تجربه تولید یا معرفی کنید.

سوالات متداول

درخواست برای ویزای کارآفرینی هلند چگونه است؟

تمامی مراحل دریافت ویزای کارآفرینی هلند به صورت آنلاین انجام میشود

اعتبار ویزای کارآفرینی هلند چقدر است؟

معمولا ویزای کارآفرینی هلند یک ساله صادر میشود ولی قابل تمدید است