ویزای تلنت هلند ویزایی است که برای به‌ کارگیری استعدادهای بین المللی در زمینه های مختلف کاری و پژوهشی توسط کارفرمایان هلندی، به افراد متقاضی بین المللی داده می شود. در این مقاله قصد داریم تا درباره این نوع ویزا و نحوه و شرایط دریافت آن بیشتر صحبت کنیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مجوزهای کارآمد برای کار و اقامت با ویزای تلنت هلند

هلند کشوری دلپذیر، همراه با گزینه های متعدد برای ساکنان خارجی شاغل در هلند فراهم می کند. در رتبه بندی ECA International در سال 2019، در مورد بهترین شهرها برای زندگی برای خارجی ها در جهان، سه شهر هلند در رتبه ده شهر برتر جهان قرار گرفتند. لاهه در رتبه سوم، آمستردام و آیندهوون در رتبه ششم و روتردام در رتبه دوازدهم قرار دارند. این کشور سیاست های ساده ای را برای امکان اخذ مجوز کار و اقامت ارائه می کند.

به‌کارگیری استعدادهای بین المللی در هلند با طرح ویزای تلنت هلند

دریافت ویزای کار یا مجوز کار در هلند ساده شده است و این امر شرکت ها را قادر می سازد تا استعدادها بین المللی را جذب این کشور کنند. خدمات مهاجرت و تابعیت، مجوزهای مختلف کار را ارائه می دهد. ویزای مهاجرت برای افراد مهارت بالا، به کسب و کارها این امکان را می دهد که استعدادهای بین المللی منحصر به فرد را برای زندگی و کار در هلند حداکثر به مدت پنج سال جذب کنند.

 شخص درخواست کننده ویزای تلنت برای واجد شرایط بودن به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر یا کارمند خارجی، باید حداقل درآمد ناخالص ماهانه 5008 یورو یا 3672 یورو برای سنین زیر 30 سال (معیارهای حقوق و دستمزد 2023) را داشته باشد. کارفرمایانی که مایل به استخدام مهاجران بسیار ماهر هستند باید برای آن کارمندان درخواست پذیرش و اقامت ارائه دهند.

گزینه های دیگری نیز وجود دارد. کارفرمای واحد آن کاری مستلزم آن است که از کارگری حمایت کند که تحت برنامه های دیگر قرار نمی گیرد. حمایت رسمی از کارفرمایان در هلند یک فرآیند مستقیم برای حمایت مالی (PDF) از افراد بین المللی است.

فراتر از حمایت مالی در هلند

قوانین اتحادیه اروپا و هلند نیز استعدادهای ماهر را تشویق می کند تا مسیر خود را به هلند بیابند. دستورالعمل اتحادیه اروپا، بخش انتقال درون شرکتی (ICT)، راه را برای کارمندان در مشاغلی که در ابتدا در خارج از اتحادیه اروپا تأسیس شده بودند هموار می کند. برنامه کارت آبی اتحادیه اروپا به تسهیل انتقال به اتحادیه اروپا برای کارگران بسیار واجد شرایط خارج از اتحادیه اروپا که به دنبال کار در اروپا هستند کمک می کند. همچنین ویزای تجاری برای مشاغل کوتاه مدت، توسط اتباع خارجی که به دنبال مجوز کار نیستند در دسترس است.

برای اطلاعات دقیق تر، دولت هلند تمام اطلاعات مربوط به روش پذیرش و اقامت (TEV) را در وب سایت خود ارائه می دهد. افراد متقاضی بین‌المللی که به هلند می‌روند نیز می‌توانند برای استقرار در این کشور در دفاتر مرکز مهاجرت واقع در سراسر هلند، کمک اختصاصی دریافت کنند. یک مزیت بزرگ برای این افراد این است که هلند در مورد استعدادیابی ویزای کاری، به کارفرمایان اجازه می دهد تا بهترین افراد را جذب کنند و این نشان می دهد که کشور هلند در این مورد بسیار انعطاف پذیر است. خوب است که بدانید که اکنون حدود 23 ملیت در آمستردام مشغول به کار هستند، از آمریکای جنوبی تا آسیا.

پذیرش کارگر با صلاحیت بالا در هلند

آیا شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید که مایل به کار به عنوان یک کارمند بسیار ماهر در هلند است؟ در ادامه این مقاله می‌توانید اطلاعاتی را در مورد شرایط و روش‌هایی که باید رعایت کنید و همچنین حقوقی که می‌توانید در طول اقامت خود از آن برخوردار شوید، خواهید یافت.

شرایط ویزای تلنت هلند

اگر مایل به مهاجرت به هلند به عنوان یک کارگر با صلاحیت بالا هستید، چندین فرصت با شرایط مختلف وجود دارد. شما می توانید به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر به این کشور بیایید، ممکن است واجد شرایط برای سال تحصیلی جدید برای افراد با تحصیلات عالی باشید یا ممکن است دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا باشید.

مهاجران با مهارت بالا

اگر می خواهید به عنوان یک مهاجر با مهارت بالا در هلند بمانید، به مجوز اقامت موقت (mvv) یا اجازه اقامت نیاز دارید. علاوه بر این، سخنران های مهمان، محققان علمی و متخصصان کارآموز پزشکی به عنوان مهاجران بسیار ماهر در نظر گرفته می شوند.

برای درخواست اجازه اقامت برای یک مهاجر بسیار ماهر، کارفرما باید توسط IND به عنوان حامی شما شناخته شود. اگر تابعیت ترکیه را دارید، حامی شناخته شده اجباری نیست. با این حال، اگر یک حامی شناخته شده داشته باشید، این روش سریع‌تر پیشرفت می کند. اجازه اقامت موقت یک ویزای ویژه برای اقامت بیش از سه ماه در هلند است. البته باید توجه داشته باشید که همه افراد برای درخواست اجازه اقامت در هلند نیاز به اجازه اقامت موقت ندارند. البته باید در نظر داشته باشید که شرایط برای افراد دارای تابعیت یک کشور اتحادیه اروپاییEEA متفاوت است.

افراد با تحصیلات عالی

اگر یک برنامه کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را به پایان رسانده اید یا مدرک دکترا را از یک موسسه آموزشی بین المللی معتبر و شناخته شده دریافت کرده اید واجد شرایط این نوع ویزا خواهید بود.

یک مؤسسه آموزشی بین‌المللی معتبر به این صورت تعریف می شود: آن موسسه در زمان فارغ‌التحصیلی یا دریافت درجه دکترا شما، باید در فهرست 200 مرکز برتر، در یکی از فهرست‌های رتبه‌بندی عمومی یا در 200 رتبه برتر یکی از فهرست‌های رتبه‌بندی موجود بر اساس موضوع؛ که با رشته تحصیلی شما مطابقت دارد، قرار گرفته باشد. یا همچنین این مرکز باید، در بین جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی  Times Higher Education، جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی  QS، یا جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاهی دانشگاه‌های جهان یا همچنین در رتبه‌بندی Jiao Tong شانگهای شناخته ‌شود.

در صورت تائید اعتبار دانشگاه شما، برای شما اجازه اقامت حداکثر برای یک سال صادر می شود و به شما این حق را می دهد که به دنبال شغل مناسب در هلند باشید. سپس برای یافتن و انجام کار در شغل یا موارد دیگر درخواست اجازه اقامت می گیرید. اگر در هلند زندگی نمی کنید، به یک مجوز اقامت موقت (mvv)  یا یک مجوز اقامت نیاز دارید. اجازه اقامت موقت یک ویزای ویژه برای اقامت بیش از سه ماه در هلند است.

دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اروپا برای کارمندانی است که در اتحادیه اروپا کار بسیار واجد شرایط انجام می دهند. شرط این کارت، داشتن شرایط ملی اعطای کارت آبی اروپاست. برای واجد شرایط بودن برای کارت آبی اروپا، کارکنان باید شرایط دستمزد و آموزش را داشته باشند. شما به یک مجوز اقامت موقت (mvv) یا یک مجوز اقامت نیاز دارید. اجازه اقامت موقت یک ویزای ویژه برای اقامت بیش از سه ماه در هلند است. همه افراد برای درخواست اجازه اقامت در هلند نیاز به اجازه اقامت موقت ندارند. سایر شرایط برای افراد دارای تابعیت یک کشور اتحادیه اروپا/EEA کشور سوئیس و اعضای خانواده آن‌ها اعمال می شود.

برای دریافت ویزای تلنت هلند (ویزای کارگران ماهر) کجا و چگونه درخواست بدهید

در ادامه مقاله به بررسی شرایط دریافت این ویزا برای کارگران ماهر، افراد تحصیل کرده و افراد دارای کارت آبی می پردازیم. با ما همراه باشید. 

مهاجران با مهارت بالا

برای سفر به هلند، به یک اجازه اقامت موقت (mvv) نیاز دارید. کارفرمای شناخته شده شما درخواستی را هم برای mvv و هم برای اجازه اقامت به طور هم‌زمان ارسال می کند. کارفرمای شناخته شده شما فرم درخواست را همراه با مدارک مورد نیاز به IND ارسال می کند. این برنامه 285 یورو (در سال 2019) هزینه دارد.

افراد با تحصیلات عالی

شما هم‌زمان برای mvv و اجازه اقامت اقدام می کنید. این برنامه 171 یورو (در سال 2019) هزینه دارد.

کارت آبی

کارفرمای شما هم‌زمان درخواستی برای mvv و اجازه اقامت ارسال می کند. کارفرمای شما فرم درخواست را همراه با مدارک مورد نیاز به IND ارسال می کند. این برنامه 285 یورو (در سال 2019) هزینه دارد.

مدارک مورد نیاز

شما برای این ویزا به جمع آوری مدارکی نیاز دارید که به ادارات مربوط تسلیم کنید. در زیر مدارک مورد نیاز برای هر فرد با شرایط ویژه ایشان ذکر شده است:

مهاجران با مهارت بالا

برای درخواست پروسه ورود و اقامت (TEV) یا اجازه اقامت به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر، حامی شناخته شده شما (کارفرما) به اسناد خاصی نیاز دارد. لطفاً با کارفرمای خود بررسی کنید که چه مدارکی مورد نیاز است. شما باید اسناد رسمی خارجی را به زبان هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ترجمه و قانونی کنید .

افراد با تحصیلات عالی

فرم درخواست در سایت مهاجرت هلند، اسنادی را که برای درخواست خود نیاز دارید در صورت ارسال درخواست خود برای اجازه اقامت در هلند فهرست می کند و نشان می دهد که چگونه می توانید هزینه ها را در صورت درخواست برای اجازه اقامت موقت (mvv) در نمایندگی هلند در خارج از کشور بپردازید. شما باید اسناد رسمی خارجی را به زبان هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ترجمه و قانونی کنید . دیپلم شما نیز باید قانونی باشد.

کارت آبی

لطفاً با کارفرمای خود بررسی کنید که چه مدارکی مورد نیاز است. شما باید اسناد رسمی خارجی را به زبان هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ترجمه و قانونی کنید .

مدت اعتبار مجوزها

در ادامه این مقاله به بررسی مدت اعتبار مجوز اقامت در هلند برای مهاجران با مهارت بالا، افراد تحصیل کرده و دارندگان کارت آبی مورد بررسی قرار می گیرد.

مهاجران با مهارت بالا

مدت اعتبار اجازه اقامت شما با مدت قرارداد کاری یا مأموریت شما برابر است. با حداکثر 5 سال پس ویزای تلنت هلند مسیر مناسبی است.

بیکاری:  اگر در این مدت بیکار شوید، برای یک دوره جستجوی حداکثر سه ماهه، برای یافتن شغل جدید به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر واجد شرایط هستید. دوره جستجو برای کار جدید، نمی تواند از اعتبار مجوز اقامت شما تجاوز کند و اگر مجوز اقامت شما زودتر منقضی شود کمتر از سه ماه برای یافتن کار جدید فرصت دارید. دوره جستجو از روز فسخ قرارداد شروع می شود.

رویه: اگر مجوز اقامت شما در تمام مدت جستجو معتبر باشد (و همچنان کارفرمای جدیدی را پیدا نکرده باشید)، قصد لغو مجوز اقامت را دریافت خواهید کرد. در اینجا (یا در تصمیم نهایی انصراف) اعطای دوره جستجو ثبت می شود.

افراد با تحصیلات عالی برای ویزای تلنت هلند

مجوز اقامت برای افراد دارای تحصیلات عالی حداکثر به مدت یک سال معتبر است. به دانش آموزانی که چندین برنامه تحصیلی را تکمیل می کنند، سال تحصیلی می تواند پس از هر برنامه تحصیلی یا تحقیقات علمی اعطا شود. بنابراین، در صورتی که این کار، بر اساس برنامه تحصیلی یا تحقیقات علمی تکمیل شده دیگری انجام شود، می توانید در تاریخ بعدی برای یک سال تحصیلی دیگر درخواست دهید. این برنامه تحصیلی یا تحقیقات علمی باید پس از سال تحصیلی قبلی شما تکمیل شده باشد.

کارت آبی

مجوز اقامت برای مدت قرارداد کاری یا مأموریت شما با 3 ماه اضافی معتبر است. با مدت زمان حداکثر 4 سال.

الزامات بیشتر ویزای تلنت هلند

پس از ورود، شما باید:

  • برای جمع آوری سند اقامت شخصاً از میز خدمات مهاجرت و تابعیت، یک قرار آنلاین بگیرید. شما همچنین می توانید سند اقامت خود را توسط یک مرکز مهاجرت دریافت کنید. همچنین در پایگاه داده های سوابق شخصی شهرداری (BRP) در شهرداری محل زندگی خود ثبت نام کنید.
  • در طی سه ماه پس از اعطای مجوز، با سازمان بهداشت منطقه (GGD) قرار ملاقاتی بگیرید تا در صورت لزوم آزمایش سل انجام شود.
  • در مدت 4 ماه پس از ورود خود به هلند، بیمه درمانی بگیرید. اگر هنوز شغلی پیدا نکرده اید یا کمک هزینه کارآموزی شما کمتر از 150 یورو ناخالص در ماه است، شما موظف به گرفتن بیمه خدمات درمانی عمومی هلند نیستید. بیمه خدمات درمانی خارجی شما در این موارد کافی خواهد بود. می توانید اطلاعات بیشتر را در وب سایت Zorgverzekeringslijn بیابید .

تجدید نظر در مورد رد درخواست ویزای شما

اگر خدمات مهاجرت و تابعیت (IND) درخواست شما را رد کرده باشد، این امر در نامه رسمی (= تصمیم) از IND مشخص خواهد شد. اگر با تصمیم آن ها موافق نیستید، می توانید اعتراض خود را نسبت به آن ثبت کنید، یا به شخصی در هلند اجازه دهید از طرف شما این کار را انجام دهد. نامه رسمی نحوه شروع این روش را توضیح می دهد. ارسال نامه IND  به شما، ممکن است به صورت پیش فرض باشد. پس در این صورت می توانید یک اخطار کتبی پیش فرض را به IND ارسال کنید. اگر پس از ثبت اعتراض، IND  اعتراض شما را بی‌اساس اعلام کرد، می‌توانید به آن اعتراض کنید.

تمدید اقامت

شرایط تمدید اقامت برای هر یک از گروه های ویزای تلنت متفاوت است. در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

مهاجران با مهارت بالا

اگر اجازه اقامت شما در هلند به زودی منقضی می شود، پس باید اجازه اقامت موقت معمولی خود (نوع I) را تمدید کنید، زیرا در عرض 3 ماه منقضی می شود. دریابید که چه شرایطی وجود دارد و چگونه برای تمدید درخواست دهید.

افراد با تحصیلات عالی

اجازه اقامت پس از پایان سال تحصیلی برای افراد دارای تحصیلات عالی قابل تمدید نیست. اگر می خواهید در هلند بمانید، باید برای تغییر وضعیت درخواست دهید.

کارت آبی

اگر می خواهید اقامت خود را تمدید کنید، باید برای این امر درخواست دهید. درخواست تمدید اجازه اقامت شما می تواند به صورت کتبی ارسال شود. IND ارزیابی خواهد کرد که آیا شما شرایط لازم برای طولانی کردن اقامت خود را دارید یا خیر.

تغییر وضعیت

تغییر وضعیت به شرایطی گفته می شود که به واسطه آن تاثیراتی بر نوع ویزای شما به وجود خواهد آمد. در ادامه این مقاله به طور مختصر به بررسی تعریف این تغییرات اشاره خواهیم کرد.

مهاجران با مهارت بالا

اگر شرایطی در وضعیت شما تغییر کرده است که بر مجوز اقامت شما تأثیر می گذارد، لطفاً این مورد را فوراً به IND گزارش دهید. ممکن است این تغییر شرایط به این معنی باشد که اجازه اقامت شما باید تغییر کند.

افراد با تحصیلات عالی

اگر پس از فارغ التحصیلی کار پیدا کردید، شما می توانید اجازه اقامت خود را به اجازه اقامت برای کار تغییر دهید. به عنوان مثال، می توانید برای اجازه اقامت به عنوان مهاجر بسیار ماهر راه اندازی یک کسب و کار یا کار به صورت خوداشتغالی را درخواست دهید. تغییر به اجازه اقامت به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر با شرایط درآمد کمتر برای شما اعمال می شود. این مقدار کمتر همچنین در صورتی اعمال می شود که شما مستقیماً ظرف 3 سال پس از فارغ التحصیلی در هلند به مهاجر بسیار ماهر تبدیل شوید.

کارت آبی

اگر در وضعیت شما تغییر ایجاد شده است که بر مجوز اقامت شما تأثیر می گذارد،  لطفاً فوراً این را به IND گزارش دهید. ممکن است به این معنی باشد که اجازه اقامت باید تغییر کند.

مهاجران با مهارت بالا

اگر 5 سال است در هلند کار کرده اید، پس شما برای کار در هلند آزاد هستید و دیگر نیازی به TWV ندارید.

برای افراد با تحصیلات عالی

پشت مجوز اقامت شما نشان می دهد که آیا شما مجاز به کار هستید یا خیر. شما آزادید که کار کنید. اگر مجاز به کار کردن باشید، در مجوز اقامت شما عبارت(کار آزادانه مجاز است، بدون نیاز به مجوز کار) “arbeid vrij toegestaan, TWV niet vereist” آمده است.

اگر یک کپی تائید شده از یک دیپلم (خارجی) یا “دفاعیه پایان تحصیل” را به همراه درخواست خود برای اجازه اقامت “افراد تحصیلات عالی سال تحصیلی” ضمیمه کنید، پس آزاد هستید که در هلند کار کنید و منتظر تصمیم در مورد درخواست خود باشید. می‌توانید تأیید اقامت را در میز خدمتIND مورد بررسی قرار دهید. این عبارت «arbeid vrij toegestaan, tewerkstellingsvergunning (TWV) niet vereist» نشان می‌دهد (کار آزادانه مجاز است، بدون نیاز به مجوز کار) که می توانید در این مرحله به صورت آنلاین یک قرار ملاقات بگذارید.

کارت آبی

پشت مجوز اقامت شما نشان می دهد که آیا شما مجاز به کار هستید یا خیر.

در مجوز اقامت شما عبارت «arbeid als kennismigrant en als zelfstandige toegestaan, andere arbeid toegestaan ​​met TWV» آمده است. داشتن این اجازه اقامت به این معنی است که شما مجاز به کار به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر هستید. علاوه بر این شما مجاز به کار به عنوان یک فرد مستقل نیز هستید. اگر به مدت5 سال است که در هلند کار کرده اید، پس شما برای کار در هلند آزاد هستید و دیگر نیازی به TWV ندارید.

سوالات متداول

ساده ترین راه برای مهاجرت به هلند چیست؟

به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا، اگر می خواهید به هلند مهاجرت کنید، ساده ترین روش یافتن شغل و درخواست ویزای کار است. به این ترتیب، روند مهاجرت به هلند را می توان به شرح زیر توصیف کرد: یافتن شغل در هلند. برای ویزای کار هلند اقدام کنید.

ویزای مهارت های ویژه یا تلنت در هلند چیست؟

برای کار در هلند به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر به اجازه اقامت نیاز دارید. فقط یک کارفرما که توسط IND به رسمیت شناخته شده باشد می تواند برای شما اجازه اقامت درخواست دهد.