شهر آمستردام، پایتخت کشور هلند است که در آن جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد. یکی از معروف ترین این جاذبه ها، موزه ون گوگ است که طرفداران زیادی دارد و سالانه حدود 2 میلیون نفر گردشگر از سراسر جهان برای بازدید از آن به شهر آمستردام سفر می کنند. موزه ون گوگ آمستردام، مقام دومین موزه پرطرفدار هلند و سی و یکمین موزه پربازدید در جهان را دارد و آثار آن بسیار جذاب و دیدنی هستند. تمامی آثار موجود در این موزه، نتیجه هنرمندی فردی به نام ونسان ون گوگ و دیگر هنرمندان مربوط به آن دوره هستند. اگر علاقمند هستید تا بیشتر با این موزه جذاب آشنا شوید و درباره تاریخچه آن اطلاعات کسب کنید، تا پایان این مطلب از هلدینگ هلی ویزا با ما همراه باشید.

درباره ون گوگ

ونسان ون گوگ، نقاش مشهور هلندی در 30 مارس 1853 در زوندرت هلند به دنیا آمد. زندگی پر فراز و نشیب او با درخشش هنری و مبارزات شخصی همراه بود. سفر هنری ون گوگ در اواخر قرن نوزدهم آغاز شد و تنها در یک دهه، بیش از 2000 اثر هنری تولید کرد. استفاده او از رنگ های پر جنب و جوش و ضربه های قلم موی جسورانه، اثری محو نشدنی در دنیای هنر بر جای گذاشت. اما به طرز غم انگیزی، زندگی ون گوگ با مشکلات روانی همراه بود و او در سال 1888 گوش خود را برید. او در نهایت تسلیم مبارزاتش شد و در 29 ژوئیه 1890، در Auvers-sur-Oise فرانسه، بر اثر خودکشی درگذشت. 37 سال سن. علیرغم زندگی کوتاه و پر دردسرش، هنر او ماندگار بوده و اکنون به عنوان یکی از تأثیرگذارترین چهره ها در تاریخ هنر غرب شناخته می شود.

این هنرمند برای کشیدن نقاشی ها و پرتره های خود، دارای یک روحیه خستگی ناپذیر بوده است؛ به طوری که آثار تکمیل شده در دهه آخر عمر این هنرمند، بیش از 2100 قطعه هنری بوده اند. جالب است بدانید یکی از تفریحات ون گوگ، کشیدن نقاشی از افراد کارگر بوده است. به عنوان مثال آثاری مانند سیب زمینی خورها و کافه های شبانه از همین قشر کشیده اند و بسیار مشهور هستند.

ساختمان موزه

موزه ون گوگ آمستردام، 2 ساختمان اصلی دارد. نام اولین ساختمان این موزه Rietveld building است و در آن نمونه هایی هنری از آثار دائمی این موزه نگهداری می شوند. این ساختمان 4 طبقه دارد و در هر کدام از این طبقات میتوان شاهد قسمت های مختلفی بود. الگوی کاربری طبقات ساختمان Rietveld به شکل زیر است:
● طبقه همکف: کافی شاپ و سوپر مارکت
● طبقه اول: آثار هنری ون گوگ
● طبقه دوم: نمایشگاه های موقتی
● طبقه سوم: آثار هنرمندان معاصر ون گوگ
ساختمان دوم موزه ون گوگ آمستردام، یک ساختمان بیضی شکل به رنگ طوسی است. در این ساختمان نمایشگاه های موقتی برگزار می شود و شما برای ورود به آن باید از طریق تونل زیرزمینی ساختمان اول وارد شوید.

آثار موزه ون گوگ

همان گونه که از نام این موزه آشکار است، بیشترین محتوای هنری آن، مربوط به آثار هنرمند برجسته هلندی ون گوگ می باشند. در واقع میتوان گفت از این هنرمند معروف آثار زیادی در کشورهای دیگر جهان وجود دارد اما بیشترین مجموعه آنها در موزه ون گوگ آمستردام نگهداری می شوند. آثاری که از ون گوگ در این موزه وجود دارند، حدود 1300 نقاشی، طراحی و نامه هستند و می توانند بهترین نماد برای یادآوری تاریخچه هنری کشور هلند باشند. در این موزه شما می توانید شاهد پرتره های خود ون گوگ باشید که 9 تصویر از او در حالات مختلف هستند یا به تماشای تابلوی معروف این هنرمند به نام “گل های آفتابگردان” مشغول شوید. جالب است بدانید برخی از این آثار بیش از یک و نیم قرن قدمت دارند و به دهه 1882 مربوط می شوند.

نمایشگاه ژاپن ون گوگ

در موزه ون گوگ آمستردام، بخشی به نام نمایشگاه ژاپن قرار دارد. وقت گذراندن در این قسمت بسیار جالب است و شما با بررسی آثار آن، متوجه می شوید که یک ارتباط بسیار عمیق بین آثار ون گوگ و هنر کشور ژاپن برقرار است. در موزه ژاپن میتوان شاهد پیشرفت نقاشی و طراحی ون گوگ بود و شما با مقایسه آثار اولیه این هنرمند با آخرین آثار او، به راحتی به درک عمیقی از این موضوع دست پیدا خواهید کرد. همچنین در این موزه برخی امکاناتی برقرار است که با استفاده از آنها میتوان اطلاعاتی درباره سبک زندگی ون گوگ و دیگر هنرمندان آن دوره کسب کرد. بنابراین بازدید از این موزه نه تنها به هنر دوستان، بلکه به تمامی افراد توصیه می شود.

سرقت از موزه ون گوگ

بعد از جنگ جهانی دوم، کشور هلند و جاذبه های گردشگری آن آسیب زیادی دیدند و بعدها به مرور بازسازی شدند. از بحث آسیب های جنگ که بگذریم، به مسئله سرقت از موزه ون گوگ آمستردام می رسیم. سرقت از این موزه در سال 1991 اتفاق افتاد و طی آن برخی از مهمترین نقاشی های ونسان ون گوگ به سرقت رسیدند. خوشبختانه در کمتر از یک ساعت این آثار پیدا شدند ولی آسیبی که به آنها رسیده بود، غیر قابل تصور بود. در حال حاضر امنیت این موزه بسیار بالا است و از آثار موجود در آن به شدت محافظت می شود.

تاریخچه موزه ون گوگ آمستردام

پس از وفات ون گوگ، آثاری که از آن به جا ماندند، به وارث او یعنی برادرش تئو سپرده شدند اما متاسفانه این شخص هم 6 ماه پس از مرگ ون گوگ، چشم از جهان فرو بست. در نهایت این آثار به دست جوهانا یعنی همسر تئو رسیدند. جوهانا برای آشنا کردن مردم با هنر ون گوگ تلاش زیادی کرد و سپس این آثار را به موزه اشتدلیک واگذار کرد. سال ها بعد دولت هلند مکانی را تدارک دید تا آثار این هنرمند در آن به نمایش گذاشته شوند و این مکان در حال حاضر موزه ون گوگ آمستردام نام دارد.

موقعیت مکانی موزه ون گوگ آمستردام

موزه ون گوگ، در میدان موزه شهر آمستردام قرار دارد. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا نام این میدان، موزه است؟ در پاسخ به این پرسش باید بیان کنیم که موزه های ملی، اشتدلیک و ون گوگ همگی در این میدان قرار گرفته اند؛ به همین دلیل این میدان، موزه نام گرفته است. شما برای بازدید از موزه ون گوگ آمستردام، فقط کافی است تا با استفاده از خطوط شهری به میدان موزه بروید و به تماشای آثار زیبای این مجموعه بپردازید.

نکاتی درباره بازدید از وزه

آمستردام، یکی از شهرهای پر جاذبه است و سالانه گردشگران زیادی دارد. در میان مکان های دیدنی این شهر، موزه ون گوگ آمستردام بسیار معروف بوده و در اکثر ماه های سال شلوغ است؛ به همین دلیل در ادامه برای شما عزیزان نکاتی را آماده کرده ایم تا شما با استفاده از آنها بتوانید بدون استرس و ترس از شلوغی، به بازدید از آثار زیبای ون گوگ مشغول شوید. این نکات عبارتند از:
● برای تهیه بلیط این موزه حتما سعی کنید به شکل آنلاین اقدام کنید.
● برای تماشای آثار معروف این هنرمند، گاهی لازم است تا در صف بمانید؛ بنابراین سعی کنید شکیبا باشید.
● بازدید از جاذبه های نزدیک به این موزه مانند موزه اشتدلیک و موزه ملی را فراموش نکنید.
● سعی کنید در اواسط هفته برای بازدید از این موزه اقدام کنید.

بازدید از جاذبه های آمستردام با هلدینگ هلی ویزا

در این مطلب سعی داشتیم تا شما را با یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری دنیا، یعنی موزه ون گوگ آمستردام آشنا کنیم و اطلاعاتی از آن را به شما ارائه دهیم. این موزه یکی از بهترین موزه های کشور هلند است و بازدید از آن به هر گردشگری توصیه می شود. برای سفر به شهر آمستردام و بازدید از مکان های دیدنی آن، هلدینگ هلی ویزا می تواند شما را یاری کند؛ فقط کافی است با مشاوران ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

نشانی موزه ون گوگ آمستردام کجاست؟

این موزه در میدان موزه شهر آمستردام قرار دارد و شما برای رسیدن به آن می توانید در آمستردام از خطوط مترو، تراموا و واگن های برقی استفاده کنید.

ساعت کار این موزه به چه شکل است؟

این موزه هر روز از ساعت 9 تا 18 فعالیت می کند ولی در روز های جمعه، ساعات بیشتری باز است.

جاذبه های گردشگری نزدیک به موزه ون گوگ کدامند؟

موزه اشتدلیک، موزه ملی، موزه مدرن معاصر، نوشته من آمستردام هستم، وندل پارک و…