آمستردام، پایتخت کشور هلند است و از زیباترین شهرهایی بشمار می آید که میتوان برای گردشگری یا مهاجرت روی آن حساب باز کرد. اولین تصویری که بعد از شنیدن نام شهر آمستردام در ذهن افراد شکل می گیرد، گل های رنگارنگ و طبیعت فوق العاده زیبای آن است. اگر قصد سفر به کشور هلند را در سر دارید، به هیچ وجه نباید جاذبه های گردشگری آمستردام را از دست بدهید!
از دیدنی ترین مکان های گردشگری این شهر، میتوان به کانال آبی بلت اشاره کرد. این کانال یکی از آثار ثبت شده در لیست جهانی یونسکو است و هنگام غروب آفتاب، چشم اندازی فوق العاده زیبایی را برای شما به نمایش می گذارد. اگر علاقه دارید تا قدری بیشتر با این شهر و جاذبه های گردشگری آن آشنایی پیدا کنید، تا پایان این مطلب از مجموعه هلدینگ هلی ویزا با ما همراه باشید تا بهتر بتوانید برای سفر خود اولویت بندی کنید و به همه این مکان ها سر بزنید.

آشنایی با شهر آمستردام؛ شهر گل ها

آمستردام، پر جمعیت ترین شهر کشور هلند است که در ابتدا نام آن آمستل دام بوده است، اما بعدها به آمستردام تبدیل شده است. این شهر از لحاظ گردشگری برای کشور هلند اهمیت بسیار ویژه ای دارد؛ زیرا به دلیل مکان های دیدنی آن، سالیانه میلیون ها افراد با هدف گردشگری به آن سفر می کنند. تفریحاتی مانند قایق سواری و دوچرخه سواری در آمستردام طرفداران زیادی دارند؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم هنگام سفر به این شهر، حتما طوری برنامه ریزی کنید تا ساعاتی را به قایق سواری در کانال های شهر آمستردام مشغول شوید. در خصوص آب و هوای این شهر، میتوان آمستردام را شهری معتدل دانست؛ به گونه ای که در تابستان آب و هوای آن زیاد گرم نبوده و در زمستان سرمای هوا شدید نیست و میتوان به راحتی با آن خو گرفت.

عبادتگاه سیناگوگ پرتغالی

شاید شما هنگام گشت و گذار در آمستردام تصور کنید که فقط قرار است با مکان هایی رو به رو شوید که نماد فرهنگی و تاریخی کشور هلند هستند، اما این تصور نادرست است! آمستردام مجموعه ای از چندین فرهنگ است که از جمله آنها میتوان به فرهنگ پرتغالی ها اشاره کرد. با توجه به تعریف هایی که از قرون هفدهم به جا مانده است، بیان می شود که در زمان جنگ جهانی دوم، کشور پرتغال دچار مشکلات اقتصادی حادی شده بود و تعدادی از مردم آن به همین دلیل به آمستردام مهاجرت کردند. عبادتگاه سیناگوگ پرتغالی ها، مکانی است که شما در آن با فرهنگ پرتغالی ها، سبک معماری ساختمان های آنها و دیگر موارد آشنایی پیدا می کنید. نمای زیبای این ساختمان ترکیبی از چوب و سنگ است و استحکام بسیار بالایی دارد.

کاخ سلطنتی آمستردام

بی شک در میان جاذبه های گردشگری آمستردام، لقب با شکوه ترین آنها، به کاخ سلطنتی این شهر تعلق می گیرد. این کاخ بسیار مجلل است و مساحت فضای آن به حدی گسترده است که در ساخت آن حدود 14 هزار ستون به کار رفته است. هدف از ساخت این کاخ در ابتدا تدارک دیدن یک ساختمان برای شهرداری آمستردام بوده است اما بعدها این فضا تغییر کاربری داده و به یک اقامتگاه برای پادشاهان تبدیل شده است. از جمله پادشاهانی که روزی در این کاخ اقامت داشته اند، میتوان به پادشاه فرانسه، ناپلئون بناپارت و لوئیز بناپارت اشاره داشت. از زمان ساخت این کاخ، حدود 3 قرن و نیم می گذرد اما هنوز ذره ای از ابهت و شکوه آن کاسته نشده است. سبک معماری این کاخ سلطنتی جلوه ای از هنر معماری رم است و شما در آن می توانید انواعی از مبلمان کلاسیک، گل های لاله طبیعی و سنگ های جواهراتی مربوط به سال 1648 را مشاهده کنید.

موزه ریکس

گل سرسبد موزه های شهر آمستردام، موزه ریکس است. این موزه یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری آمستردام محسوب می شود و شهرت جهانی دارد‌. نام دیگر این موزه، موزه امپراطوری است. پس به یاد داشته باشید هنگام پیدا کردن نشانی آن، حتما با این عنوان هم از آن نام ببرید. تاریخ افتتاح این موزه سال 1908 بوده است و در آن حدود 7 میلیون قطعه هنری و کتاب های قدیمی وجود دارد که این مقدار برای یک موزه، تعداد قابل توجهی بشمار می آید. این آثار مربوط به هنرمندان بسیار معروفی مانند ورمیر، رامبرانت و ونگوگ هستند که شما می توانید از آنها دیدن کنید.

موزه گل لاله

کشور هلند، زادگاه اصلی گل های زیبا به ویژه گل لاله است؛ بنابراین آمستردام هم نیز از این زیبایی ها بی بهره نبوده و یک موزه به نام گل لاله در آن دارد. این موزه جزو اصلی ترین جاذبه های گردشگری آمستردام است و بازدید از آن به هر گردشگری اکیدا توصیه می شود. در این موزه انواعی از گل های رنگارنگ کشور هلند برای شما به نمایش گذاشته شده اند و شما می توانید علاوه بر عکس انداختن از آنها، از راهنمای موزه بخواهید تا اطلاعاتی درباره چگونگی پرورش و کاشت هر نمونه از گل ها به شما بدهد.

آسیاب های بادی

بعد از گل های لاله، آسیاب های بادی هستند که نماد دیگر کشور هلند محسوب می شوند. این آسیاب های بادی از سال های خیلی گذشته در هلند ساخته شده اند و هدف آنها تولید برق بوده است. در حال حاضر برای دیدن این آسیاب ها، باید به روستاهای آمستردام سفر کرد. نام این روستاها Marken و Volendam است و آسیاب بادی های آنها در مراسم های خاص تزئین می شوند تا یادآور تاریخچه کشور هلند باشند.

باغ گیاه شناسی آمستردام

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آمستردام، باغ گیاه شناسی آن با عنوان Amsterdam Bos است. این باغ زیبا 1000 هکتار مساحت دارد و گونه هایی از گل و گیاه که در آن پرورش داده می شوند، بسیار متنوع و زیبا هستند. مکان این باغ در مرکز شهر آمستردام قرار دارد و بازدید از آن برای هر شخصی با هر سلیقه ای، لذت بخش است.

باغ وحش ناتورا ماگیسترا

آیا تا به حال تجربه بازدید از یک باغ وحش 200 ساله را در زندگی خود داشته اید؟ اگر به شهر آمستردام سفر کرده اید، بسیار خوش شانس هستید! چون می توانید به این باغ وحش بروید و در آن به تماشای یک مستند راز بقای زنده بپردازید. نام دیگر این باغ وحش، آتریس است و در میان جاذبه های گردشگری آمستردام، نام آن همیشه در صدر لیست قرار دارد. در این باغ وحش گونه های مختلفی از انواع جانوران نگهداری می شوند که جذاب ترین آنها مربوط به قسمت نگهداری ماهی های زینتی می شوند.

موزه میکروب

حتما نام این موزه به نظرتان جالب آمده است یا حتی تصور کرده اید که شاید نام آن اشتباه است! اما باید به شما بگوییم که واقعا همچین موزه ای در شهر آمستردام وجود دارد و نام آن میکروب است. محل قرارگیری این موزه در باغ وحش ناتورا ماگیسترا است و شما می توانید در آن تعداد بیشماری از میکروب ها را مشاهده کنید و درباره هر کدام از آنها اطلاعات بی نقصی را کسب کنید.

موزه فیلم چشم

اگر از آن دسته افرادی هستید که فیلم دیدن برای شما لذت بخش است، رفتن به این موزه را نباید از دست بدهید. موزه فیلم چشم، ظاهری عجیب و مدرن دارد که آن را خاص می کند. جالب است بدانید تعدادی از گردشگران فقط برای تماشای بنای آن به این موزه می آیند و پس از آن فکر تماشای فیلم به مغزشان خطور می کند. پیشنهاد می کنیم حتما در سفر طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید یک بلیط تهیه کرده و به فیلم دیدن در این سینمای خاص مشغول شوید.

کلیسای غربی

کلیسای غربی یا لانگز جان، یکی دیگر از جاذبه های دیدنی آمستردام است که طرفداران خاص خود را دارد. سبک طراحی این ساختمان مانند سایر کلیساها، ترکیبی از گوتیک و رنسانس است و یک برج بسیار بلند دارد. جالب است بدانید به این کلیسا در سال 1906 یک ستون از جنس مرمر اضافه شده است و علت آن ادای احترام به رامبرانت است که جسد آن در این کلیسا به خاک سپرده شده است. حین بازدید از این کلیسا، حتما سری به قسمتی بزنید که در آن پیانو نگهداری می شود؛ این پیانو بسیار قدیمی بوده و حدود 400 سن سال دارد.

کانال آبی بلت

آمستردام، شهری است که در آن کانال های آبی در جریان هستند. شاید از خود بپرسید که علت وجود این کانال ها در سراسر شهر آمستردام چیست؟ پاسخ این سوال این است که این کانال ها باعث می شوند تا گذر جریان آب به خانه های این شهر با روند آسان تری انجام شوند اما وجود این کانال ها فقط به تسهیل این مسئله کمک نکرده، بلکه خود این کانال ها به عنوان نوعی جاذبه گردشگری به حساب می آیند. نام یکی از این کانال ها در شهر آمستردام، کانال بلت است. شما در این کانال آبی می توانید به قایق سواری بروید، در شهر گشت بزنید یا از تماشای غروب آفتاب لذت ببرید.

وندلا پارک

وندلا پارک آمستردام، یک مکان بسیار دیدنی است که شما در آن می توانید به تفریحات متنوعی مانند پیک نیک، بازی کردن در زمین های بازی و تماشای نمایش ها مشغول شوید. مساحت این پارک حدود 47 هکتار است و در آن کافی شاپ های بسیار زیادی وجود دارد که مناسب انواع سلیقه ها هستند.

نمایشگاه دنیای بدن

نمایشگاه دنیای بدن، یکی از مکان هایی است که نمی توان تجربه حضور در آن را به راحتی از دست داد. در این نمایشگاه قسمت های مختلفی از جسم انسان ها به شکل تصویر یا جسدهایی کاملا طبیعی به تصویر کشیده شده اند و شما را شگفت زده می کنند. در این نمایشگاه به شما نشان داده می شود که مسئله ای مانند شادی چگونه روی کل بدن تاثیرات جزئی و یا دائمی به جا می گذارد‌.

برج آدام تورن

برج آدام تورن، جزو جاذبه های گردشگری آمستردام است و افتتاحیه آن در سال 2016 بوده است. موقعیت جغرافیایی این برج مدرن، دریای شهر آمستردام است و نورپردازی های آن در آب دریا واقعا جلوه زیبایی در شب به وجود می آورند. شما در هر قسمت از این برج می توانید از مغازه های متفاوتی خرید کنید یا از سرو کردن نوشیدنی در کافه های آن لذت ببرید. یکی دیگر از بخش های جذاب این برج، تاب معلق آن است که حتما باید تاب سواری با آن را به تجربه های قدیمی خود اضافه کنید.

موزه ون گوگ

آیا تا به حال نام هنرمند معروف ون گوگ را شنیده اید؟ اگر از جمله طرفداران این هنرمند هستید، پس باید سری به موزه آن در شهر آمستردام بزنید. در این موزه بخش زیادی از آثار این هنرمند که شامل دست نوشته و نقاشی هستند، برای گردشگران به نمایش گذاشته می شوند‌. در این موزه در تاریخ های معینی، تورهای مختلفی برگزار می شوند تا مردم با استفاده از آنها علاوه بر تماشای آثار هنری‌، کمی با سرگذشت ون گوگ آشنایی پیدا کنند. به شما پیشنهاد می کنیم حتما در یکی از این تورها نام نویسی کنید تا بتوانید اطلاعات هنری خود را افزایش دهید.

موزه آن فرانک

همان گونه که از نام موزه آن فرانک آشکار است، این موزه مربوط به خانواده ای به نام فرانک است که در زمان جنگ جهانی دوم در آمستردام سکونت داشته اند. این موزه به علت سرگذشت تلخی که دارد، در میان جاذبه های گردشگری آمستردام، کمی متفاوت است. داستان از این قرار است که خانواده فرانک، پیرو دین یهودیت بوده اند و به همین دلیل در زمان جنگ در اثر شکنجه و زندانی شدن جان خود را از دست داده اند. آن فرانک در آن زمان یک نوجوان بوده است که توانست سرگذشت خانواده خود را به رشته تحریر درآورد تا همه مردم آن را بخوانند و از آن آگاهی پیدا کنند‌. در حال حاضر خانه فرانک ها تبدیل به موزه شده است و سالانه گردشگران زیادی از سراسر جهان برای بازدید از آن به کشور هلند و شهر آمستردام سفر می کنند.

موزه خانه رامبراند

خانه رامبراند، یکی از مکان هایی است که با بازدید از آن میتوان با سبک زندگی این هنرمند معروف تا حدودی آشنایی پیدا کرد. رامبراند یک نقاش بود و امروزه نقاشی های آن هنوز هم روی کانال های آبی شهر آمستردام به چشم می خورند. پس از مرگ این هنرمند، خانه آن به یک موزه تبدیل شده است تا طرفداران آن بتوانند از آن بازدید کنند. این خانه به مدت 20 سال محل زندگی رامبراند و خانواده اش بوده است و تمامی وسایل آن از قرن هفدهم برای نسل های آینده حفظ شده اند.

موزه تاریخ یهودیت

موزه تاریخ یهودیت، شامل 4 عبادتگاه است که هر کدام از آنها نقش خاص خود را دارا هستند. به عنوان مثال عبادتگاه گروت مربوط به چهار قرن پیش است و از بقیه عبادتگاه ها قدیمی تر است. در عبادتگاه گروت، می توانید یکی از نسخه های اولیه تورات را مشاهده کنید که روی برگه هایی از جنس نقره به ثبت رسیده است. عبادتگاه دوم این موزه همان موزه پرتغالی ها است و متعلق به پرتغالی هایی است که در زمان جنگ به آمستردام مهاجرت کرده اند. حین بازدید از این موزه، عبادتگاه اوبن سول را از خاطر نبرید! جالب است بدانید که این عبادتگاه مجهز به یک آشپزخانه است و در آن فقط غذاهایی سرو می شود که دین یهودیت به پیروان خود اجازه میل کردن آنها را داده است.

موزه ملی دریانوردی

آیا تا به حال انیمیشن سیاره گنج را مشاهده کرده اید؟ موزه ملی دریانوردی از جمله جاذبه های گردشگری آمستردام است که ماهیت کلی آن مربوط به دریا و دریانوردی می شود. در این موزه انواعی از کشتی های کهن قرن 17 نگهداری می شوند و شما با مشاهده آنها، می توانید کمی در جریان های دریایی غرق شوید یا به روند پیشرفت دریانوردی از گذشته تاکنون فکر کنید.

کلیسای د اود کرک

این کلیسا از سال 1306 در شهر آمستردام ساخته شده است و در واقع از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری آمستردام به حساب می آید. نمای بیرونی این کلیسا، به شکل ساختمان هایی با شکل مثلث بوده و یک برج بلند با نورپردازی های بسیار زیبا دارد. جالب است بدانید مالکان اولیه این کلیسا، کاتولیک ها بوده اند اما پس از مدتی، مالکیت آن را به مسیحیان تغییر دادند.

کانال آبی جردن

کانال جردن، یکی دیگر از 4 کانال آبی شهر آمستردام است که مانند کانال بلت، علاوه بر آبرسانی به مناطق نزدیک خود، برای قایق سواری هم بسیار مناسب است. توصیه می شود در حین قایق سواری در این کانال، حتما سری به روستای گرینویچ، کانال پرنسس و کانال Lijnbaan Gracht بزنید و در آنها وقت بگذرانید.

سالن تئاتر پته توچینسکی

سالن تئاتر پته، از هنری ترین جاذبه های گردشگری آمستردام بشمار می آید و بین هنر دوستان بسیار پرطرفدار است. مسئله ای که باعث خاص شدن این سالن تئاتر می شود، سبک طراحی آن است؛ زیرا این سالن در عین سنتی بودن، در قسمت هایی از خود نام و نشانی از سبک معماری مدرن را به یدک می کشد.

کانال آبی پرنسس

کانال آبی پرنسس، یکی دیگر از چهار کانال آبی شهر آمستردام است که در میان آنها از همه طولانی تر است. این کانال از مسیرهایی در شهر آمستردام می گذرد که سبک معماری خانه های آنجا، مربوط به دوران رنسانس می باشند. پیشنهاد می کنیم در این کانال علاوه بر قایق سواری، دقایقی را هم نیز در اطراف آن به پیاده روی بگذرانید تا بتوانید از کافی شاپ های آن منطقه دیدن کرده و یک خوراکی خوشمزه میل کنید.

باغ گیاه شناسی De Hortus Botanicus

باغ De Hortus Botanicus، یک باغ گیاه شناسی است که شهرت آن فقط محدود به شهر آمستردام و کشور هلند نبوده و در دنیا معروف است. هدف بنا کردن این باغ، ابتدا فقط پرورش گیاهان دارویی بوده است اما در حال حاضر شما در آن می توانید تنوع بسیار بالایی از گونه های گیاهی را تا حدود 6000 گونه مشاهده کنید.

موزه اشتدلیک

موزه اشتدلیک، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آمستردام است که در هر کدام از آثار آن میتوان ذوق و علاقه هنرمندان هلندی نظیر ون گوگ را مشاهده کرد. نام دیگر این موزه زیبا، موزه شهرداری است و از زمان تاسیس آن، حدود یک قرن می گذرد‌. شما در این موزه می توانید علاوه بر نقاشی های زیبای ون گوگ‌ از تماشای مجسمه هایی از هنر کارل ویسر، رنوار، آگوست رودن و… لذت ببرید.

موزه هرمیتاژ آمستردام

یکی دیگر از موزه های جذاب آمستردام، موزه هرمیتاژ است. فضای درونی این موزه به رنگ مشکی است و شما در اولین لحظه ورود به آن، می توانید از قدمت آثار آن آگاهی پیدا کنید. این موزه یکی از قسمت های کوچک موزه بزرگ هرمیتاژ سنت پترزبورگ است و به همین دلیل محل احداث آن نزدیک رودخانه آمستل واقع شده است. آثار هنری این موزه اکثرا به شکل نقاشی هستند و بازدید از آن به افرادی که به نقاشی کشیدن علاقه دارند پیشنهاد می شود.

سفر به آمستردام با هلدینگ هلی ویزا

در این مطلب سعی کردیم تا تمامی جاذبه های گردشگری آمستردام را برای شما بیان کنیم. بی شک مطالعه این مطلب به شما کمک می کند تا هنگام برنامه ریزی برای سفر به آمستردام، بتوانید با آگاهی بیشتری برنامه ریزی کنید و سپس بر اساس علاقه خود، به اولویت بندی این مکان های دیدنی بپردازید. ما در مجموعه هلدینگ هلی ویزا آماده خدمت رسانی به شما هستیم تا تجربه یک سفر به یاد ماندنی و هیجان انگیز همیشه در خاطر شما عزیزان باقی بماند.
هلدینگ هلی ویزا از معتبرترین شرکت های مهاجرتی است که می تواند در فرآیند اخذ ویزای هلند و سفر به پایتخت آن، به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط، مدارک و هزینه های ویزا، می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

بهترین فصل برای سفر به شهر آمستردام کدام فصل است؟

تقریبا میتوان گفت آمستردام در تمامی فصول برای گردشگران خود برنامه های ویژه ای در نظر دارد و جاذبه های آن مربوط به فصل خاصی نمی شوند.

آیا شهر آمستردام میزان امنیت بالایی برای گردشگران دارد؟

بله. در آمستردام وظیفه تامین امنیت بر عهده پلیس و شهرداری است.

هنگام سفر به آمستردام کدام مکان ها را در اولویت خود قرار دهیم؟

بازدید از جاذبه های گردشگری آمستردام کاملا به سبک سلیقه شما مربوط است ولی به هیچ وجه موزه گل لاله را فراموش نکنید.